PIAA Class AAA Boys Track Championships

Share with others:


Print Email Read Later

FINALS (May 24, 2014)

At Shippensburg University

100 -- 1. Demetrius Lanier, East Stroudsburg, 10.64; 2. Xavier Smith, Daniel Boone, 10.67; 3. Christian Brissett, Cheltenham, 10.68; 4. (tie) Daniel Meyer, Somerset and Troy Apke, Mt. Lebanon, 10.85; 6. Nydair Rouse, Simon Gratz, 10.98; 7. Eric Cook, Conestoga, 11.02; 8. Eddie Harris, Obama Academy, 11.11.

200 -- 1. Christian Brissett, Cheltenham, 21.52; 2. Demetrius Lanier, East Stroudsburg, 21.52; 3. Xavier Smith, Daniel Boone, 21.85; 4. Daniel Meyer, Somerset, 21.86; 5. Ronald George, Central Catholic, 21.87; 6. Nick Shaffer, Methacton, 22.05; 7. Nydair Rouse, Simon Gratz, 22.56; 8. Malik Jones, Ridley, 45.01.

400 -- 1. Malik Jones, Ridley, 47.52; 2. Dave Stellato, Wissahickon, 48.31; 3. Peter Hughey, James Buchanan, 48.44; 4. John Lewis, Cheltenham, 48.74; 5. Jeronim Rodriguez, Lebanon, 49.23; 6. Khallid Young, Penn Hills, 49.41; 7. Charles Snorweah, Pennsbury, 49.42; 8. Francis Peabody, Unionville. 49.62.

800 -- 1. Kyle Francis, Bensalem, 1:49.57; 2. Jeffrey Wiseman, Council Rock South, 1:50.37; 3. Joseph Logue, Pennridge, 1:54.24; 4. Zach Brehm, Carlisle, 1:54.38; 5. Alek Sauer, Pennsbury, 1:54.38; 6. William Cather, State College, 1:54.56; 7. Marcus Smail, Latrobe, 1:54.64; 8. Dave Garton, Perkiomen Valley, 1:54.71.

1,600 -- 1. Zach Brehm, Carlisle, 4:11.73; 2. Billy Caldwell, Downingtown East, 4:12.99; 3. Jeff Van Kooten, Central Catholic, 4:14.05; 4. Nathan Sloan, Hampton, 4:14.67. 5. Colin Albert, Easton, 4:17.23. 6. Ryan Grace, North Penn, 4:18.43. 7. Jim Belfatto, Cardinal O’Hara, 4:18.9; 8. Connor Holm, Radnor, 4.21.29.

3,200 -- 1. Ross Wilson, Council Rock North, 8:56.29 (PIAA record); 2. Tony Russell, West Chester Henderson, 8:58.26; 3. Colin Martin, Fox Chapel, 8:59.9; 4. Kevin James, Cardinal O’Hara, 9:03.19; 5. Dominic Deluca, Dallas, 9:08.11; 6. Sam Webb, Pennsbury; 9:08.11; 7. Reiny Barchet, West Chester Henderson, 9:11.35; 8. Matt McGoey, North Allegheny, 9:12.32.

100 hurdles -- 1. Montae Nicholson, Gateway, 14.02; 2. Matthew Bernadowski, Elizabeth Forward, 14.25. 3. Chance Post, Conestoga Valley, 14.37; 4. J’Von Jennings, Dallastown East, 14.43; 5. Mitch Valko, South Fayette, 14.67; 6. Mason Weh, Upper Darby, 14.7; 7. Fritz Isaac, North Allegheny, 15.87; 8. Mike Burton, Coatesville, 17.51.

300 hurdles -- 1. Chance Post, Conestoga Valley, 36.93; 2. Freddie Simmons, Bethlehem Catholic, 27.82; 3. David Marrington, Neshaminy, 38.04; 4. Brandon Mitchell, Fox Chapel, 38.15; 5. J’Von Jennings, Downingtown East, 38.67; 6. John Smith, State College, 39.35; 7. Charlie Bowman, Central Dauphin East, 39.51; 8. Ryan Wary, Shikellamy, 39.93.

400 relay -- 1. Gateway, 41.16; 2. Cheltenham, 41.4; 3. Academy Park, 42.36; 4. Cedar Crest, 42.4; 5. East Stroudsburg South, 42.56; 6. Carlisle, 42.65; 7. Conestoga, 42.75; 8. Easton, 43.09.

1600 relay -- 1. Cheltenham, 3:17.18; 2. Penn Wood, 3:17.98; 3. Pennridge, 3:18.23; 4. Central Dauphin East, 3:18.35; 5. Upper Darby, 3:20.08; 6. State College, 3:20.34; 7. Cardinal O’Hara, 3:29.25; 8. Spring-Ford, 3:39.23.

3,200 relay -- 1. State College, 7:41.99. 2. West Chester Henderson, 7:43.24. 3. Central Bucks East, 7:43.70. 4. North Penn, 7:45.35. 5. Pennridge, 7:48.78. 6. Pennsbury, 7:50.8; 7. Penncrest, 7:50.8. 8. Seneca Valley, 7:51.13.

High jump -- 1. Tra-c Davis, Coatesville, 6-10; 2. Randall Johnson, Central Bucks South, 6-7; 3. Troy Berry, Solanco, 6-7; 4. Sonny Zangaro, Mars, 6-6; 5. Kenny Worthington, Daniel Boone, 6-6; 6. Jalil Clayton, Chester, 6-6; 7. Nick McKnight, Manheim Township, 6-4; Andrew Diehl, Conestoga, 6-4.

Long jump -- 1. Jordan Bryan, St. Joseph Prep, 24-0; 2. Isaiah Brooks, Woodland Hills, 23-6 1⁄2; 3. Daniel Commey, McDowell, 23-5 1⁄4; 4. Montae Nicholson, Gateway, 23-3 1⁄4; 5. Justus Norman, Conestoga Valley, 23-0; 6. Brian Papich, Fox Chapel, 23-0; 7. Saahir Bethea, Cheltenham, 22-10 1⁄2; 8. Schafer Swan, Central Catholic, 22-9.

Shot put -- 1. Max Adams, Hempfield, 61-4 1⁄4; 2. Morgan Shigo, Fleetwood, 57-7 3⁄4; 3. Jordan Geist, Knoch, 57-7; 4. Samuel Reid, Philadelphia Central, 56-11 1⁄2; 5. Alec Rideout, Canon-McMillan, 56-0 3⁄4; 6. Lawson Monta, Greensburg Salem, 54-8 1⁄2; 7. Matt Larkin, North Allegheny, 54-8 1⁄2; 8. Nathan Searight, Glen Mills, 53-6 3⁄4.

Javelin -- 1. Jhet Janis, Cocalico, 203-11; 2. Luke Smorey, Baldwin, 203-0; 3. Matt Nawrocki, North Pocono, 196-4; 4. Brandon Leafcraft, Spring-Ford, 195-5; 5. Brandon Palaia, Spring-Ford, 195-4; 6. Tyler Hope, Tamaqua, 194-11; 7. Andrew Manz, North Allegheny, 187-8; 8. Joshua Brown, Milton, 187-1.

Team -- 1. Cheltenham, 41; 2. Carlisle, 29; 3. Hempfield, 27; 4. (tie) Gateway and State College, 25; 6. East Stroudsburg South, 22; 7. Conestoga Valley, 20; 8.West Chester Henderson, 18.

FINALS (May 23, 2014)

Discus -- 1, Max Adams, Hempfield, 198-3; 2, David Lucas, Warwick, 187-3; 3, Alex Rideout, Canon-McMillan, 181-3; 4, Morgan Shigo, Fleetwood, 173-1; 5, Jordan Geist, Knoch, 169-1; 6, Darrik Muroski, Coatesville, 168-4; 7, Anthony Bouselli, Wallenpaupack, 164-1; 8, Samuel Reid, Philadelphia Central, 158-0.

Triple jump -- 1, Deshawn Millington, Carlisle, 48-6 1⁄2; 2, A.J. Stevens, Pottsville, 47-11 3⁄4; 3, Bryce Williams, State College, 47-7 1⁄4; 4, De’lorian Day, Hempfield, 46-9 1⁄2; 5, Fritz Isaac, North Allegheny, 46-9; 6, Gift Omo-ekpadi, North Penn, 46-5 1⁄4; 7, Bill Ruschel, Bethel Park, 46-1; 8, Isa Paschall, Carlisle, 45-10 1⁄2.

Pole vault -- 1, Ryan Wilkes, Valley View, 15-6; 2, Caleb Sanford, McDowell, 15-0; 3, Derek DiAngelis, Northern Lebanon, 14-6; 4, Kareem Mohamed, Stroudsburg, 14-6; 5, Brandon Raguz, Central Bucks South, 14-0; 6 Hunter Truitt, General McLane, 14-0; 7, Bobby Monteparte, Hempfield, 14.0; 8, (tie) George Donahey, Mifflin County, 13-6 and Tyler Kolar, Mount Pleasant, 13-6.


Join the conversation:

Commenting policy | How to report abuse
To report inappropriate comments, abuse and/or repeat offenders, please send an email to socialmedia@post-gazette.com and include a link to the article and a copy of the comment. Your report will be reviewed in a timely manner. Thank you.
Commenting policy | How to report abuse

Advertisement
Advertisement
Advertisement

You have 2 remaining free articles this month

Try unlimited digital access

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here

You’ve reached the limit of free articles this month.

To continue unlimited reading

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here