PIAA Class AA Girls Track Championships

Share with others:


Print Email Read Later

FINALS (May 24, 2014)

At Shippensburg University

100 -- 1. Ally Bartoszewicz, Vincentian, 12.28; 2. Ellen Shepard, Central Columbia, 12.57; 3. Reagan Hess, Annville-Cleona, 12.62; 4. Jameela Muhammad, Paul Robeson, 12.68; 5. Nalaysia Johnson, Wilkes-Barre Meyers, 12.84; 6. Rachel Pitman, Bishop McDevitt, 12.91; 7. (tie) Emily Ledbetter, Beaver and Tahlyn Miller, Bishop McCort, 13.00.

200 -- 1. Ally Bartoszewicz, Vincentian, 24.72; 2. Quadaisha, Newkirk, Paul Robeson, 25.38; 3. Ameriah Walters, Valley, 25.47; 4. Ellen Shepard, Central Columbia, 25.48; 5. Kaitlyn Magrane, Wyomissing, 25.94; 6. Bailey Kratz, Chistopher Dock, 25.94; 7. Jameela Muhammad, Paul Robeson, 26.01; 8. Emily Ledbetter, Beaver, 26.7.

400 -- 1. Bethan Evankovich, General McLane, 56.05.41; 2. Quadaisha Newkirk, Paul Robeson, 56.76; 3. Nicole Leonzo, Harrisburg Christian, 56.88; 4. Thalia Williamson, Oley Valley, 58.1; 5. Sydni Stovall, Springfield, 58.13; 6. Amirah Colman, Neumann-Goretti, 58.59; 7. Jasmine Connor, Ligonier Valley, 59.0; 8. Autumn Byes, Villa Maria, 59.7.

800 -- 1. Kennedy Weisner, Elk County Catholic, 2:09.46; 2. Shannon Quinn, Camp Hill Trinity, 2:13.38; 3. Grace Trucilla, Villa Maria, 2:15.03; 4. Claire Brown, Villa Maria, 2:16.69; 5. Sydni Stovall, Springfield, 2:18.18; 6. Stephanie Hughes, Villa Joseph Marie, 2:18.23; 7. Rachel Crane, Bermudian Springs, 2:18.23. 8. Vayda Farino, Southmoreland, 2:19.32.

1,600 -- 1. Kennedy Weisner, Elk County Catholic, 4:45.99; 2. Elizabeth Chikotas, Saucon Valley, 4:54.25; 3. Beth Shenck, Avonworth, 4:56.31; 4. Jenna Farmer, Lewisburg, 4:56.49. 5. Ellen Crook, Bellwood-Antis, 5:07.19. 6. Leanne Weaver, Boiling Springs, 5:07.69. 7. Zoe Matherne, Camp Hill, 5:09.71; 8. Hannah Bablak, Quaker Valley, 5:10.16.

3,200 -- 1. Elizabeth Chikotas, Saucon Valley, 10:36.65; 2. Marianne Abdalah, Vincentian, 10:51.0; 3.Victoria Dippold, Elk County Catholic, 10:54.93; 4. Zoe Matherne, Camp Hill, 11:02.75; 5. Lizzie Manickas, Neshannock, 11:16.55; 6. Hannah Dorian, Westmont Hilltop, 11:12.75; 7. Madeline Schmiedeknecht, Winchester Thurston, 11:26.23; 8. Tess Kearns, Holy Cross, 11:13.90.

100 hurdles -- 1. Markeeta Thomas, Paul Robeson, 14.13 (PIAA record). 2. Emily Lelis, Springdale, 14.41. 3. Cassidy Jenkins, Lakeland, 14.68. 4. Aja Thorpe, Sewickley Academy, 14.73. 5. Britni Phillips, Bloomsburg, 15.09. 6. Quadaisha Newkirk, Paul Robeson, 15.10. 7. Taylar Dallas, Neuman Goretti, 15.37. 8. Maria Fleck, Mohawk, 15.39.

300 hurdles -- 1. Markeeta Thomas, Paul Robeson, 43.49; 2. Ameriah Walters, Valley, 43.84; 3. Aja Thorpe, Sewickley Academy, 44.27; 4. Emily Lelis, Springdale, 44.34; 5. Maria Fleck, Mohawk, 44.39; 6. Tehya Noell, Engineering & Science, 44.65; 7. Elyse Skerpon, Sayre, 44.81 8. Cassidy Jenkins, Lakeland, 46.39.

400 relay -- 1. Central Columbia, 48.15; 2. Schuylkill Valley, 49.41; 3. Paul Robeson, 49.57; 4. Vincentian, 49.62; 5. Washington, 50.03; 6. Burrell, 50.05; 7. Neumann-Goretti, 50.36; Wilkes Barre-Meyers, disqualified.

1600 relay -- 1. Paul Robeson, 3:53.8; 2. Neumann-Goretti, 3;57.95; 3. Wyomissing, 4:00.69; 4. Burrell, 4:01.41; 5. Villa Joseph Marie, 4:02.37; 6. Villa Maria Academy, 4:06.23; 7. Vincentian, 4:06.23; 8. Avonworth, 4:12.53.

3,200 relay -- 1. Camp Hill Trinity, 9:11.66. 2. Villa Maria, 9:17.04. 3. Lewisburg, 9:27.22. 4. Avonworth, 9:32.66. 5. Villa Joseph Marie, 9:33.71. 6. Quaker Valley, 9:36.80. 7. Mount Carmel, 9:39.81. 8. Wyomissing, 9:42.59.

Triple jump -- 1. Britni Phillips, Bloomsburg, 39-7. 2. Abby Martin, Boiling Springs, 37-6 1⁄2; 3. Jenna Gabreski, Coudersport, 36-6. 4. Lindsay Bauer, Salisbury Township, 37-0 1⁄4; 5. Kia Clayton, Saltsburg, 36-8 3⁄4; 6. (tie) Hannah Drake, Wilmington and Gabbi Benninger, Johnsonburg, 36-6 1⁄2; 8. Kirsten O’Malley, Montoursville, 36-4.

Javelin -- 1. Jenna Lucas, Fort Cherry, 153-5; 2. Anna Bailey, Bishop McDevitt, 135-3. 3. Ashley Imbrogno, Johnsonburg, 133-2. 4. Morgan Nicholson, Kane, 132-9. 5. Brittany Krug, Bishop Carroll, 131-8. 6. Taylor Watkins, Elk Lake, 129-9; 7. Jadyn Tiracave, Penn Cambria, 127-1; 8. Morgan Boyle, Tamaqua, 125-1.

Shot put -- 1. Kailyn Clancy, California, 45-6 3⁄4; 2. Addy Knetzler, Chartiers-Houston, 42-4 3⁄4; 3. (tie) Molly Montalvo, Greenville and Lizzy Weimer, Burrell, 40-11 3⁄4; 5. Emily Campbell, Slippery Rock, 39-10 1⁄4; 6. Avree Wright, Annville-Cleona, 38-11 1⁄4; 7. Janese Lynch, Neumann-Goretti, 38-8; 8. Emily Fisher, Greenwood, 38-0 1⁄4.

Team -- 1. Paul Robeson, 62; 2. Vincentian, 35; 3. Elk County Catholic, 32; 4. Central Columbia, 31; 5. Boiling Springs, 29; 6. Villa Maria Academy, 23; 7. Annville-Cleona, 22; 8. Camp Hill Trinity, 21.

FINALS (May 23, 2014)

Pole vault -- 1, Bre Manzolillo, Schuylkill Valley, 12-0; 2, Kaitlyn Toman, Salisbury Township, 12-0; 3, Tesia Kempski, Bishop McDevitt, 11-6; 4, Samantha Becker, Annville-Cleona, 11-0; 5, Grace Reidel, Delone Catholic, 10-6; 6, Megan Silva, Camph Hill Trinity, 10-6; 7, Brandi Cooper, Brookville, 10-6; 8, Morgan Boyle, Tamaqua, 10-6.

Long jump -- 1, Abby Martin, Boiling Springs, 18-5 1⁄4; 2, Reagan Hess, Annville-Cleona, 18-2 1⁄4; 3, Essence Barron, New Brighton, 18-1; 4, Bailey Kratz, Christopher Dock, 17-1 3⁄4; 5, Lindsay Bauer, Salisbury Township, 17-7 1⁄2; 6, Marisa Seto, Brownsville, 17-3; 7, Brooke Estadt, Lakeland, 17-0 3⁄4; 8, Avani Dorsey, Imhotep Charter, 16-1 1⁄2.

High jump -- 1, Erika Voyzey, Tyrone, 5-7; 2, Lindsey Carl, Central Columbia, 5-5; 3, Nicole Florio, Elk County Catholic, 5-2; 4, Shelby Samuels, Conwell-Egan, 5-2; 5, Hannah Runtas, Meadowbrook, 5-2; 6, Marisa Seto, Brownsville, 5-2; 7, Holly Szita, Salisbury Township, 5-2; 8, Marisa Myers, Penn Cambria, 5-2.

Discus -- 1, Emily Campbell, Slippery Rock, 146-8; 2, Taylor Weiss, Boiling Springs, 136-0; 3, Julie Falvo, Wilmington, 134-1; 4, Emily Fisher, Greenwood, 131-5; 5, Molly Montalvo, Greenville, 127-6; 6, Kailyn Clancy, California, 125-4; 7, Carter Green, North Schuylkill, 125-2; 8, Lizzie Weimer, Burrell, 121-1.


Join the conversation:

Commenting policy | How to report abuse
To report inappropriate comments, abuse and/or repeat offenders, please send an email to socialmedia@post-gazette.com and include a link to the article and a copy of the comment. Your report will be reviewed in a timely manner. Thank you.
Commenting policy | How to report abuse

You have 2 remaining free articles this month

Try unlimited digital access

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here

You’ve reached the limit of free articles this month.

To continue unlimited reading

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here