Girls basketball tipoff tournament schedule

Share with others:


Print Email Read Later

AMBRIDGE TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 6 -- Pine-Richland vs. South Fayette, 5 p.m.; Ambridge vs. Eden Christian, 7 p.m.; Quaker Valley vs. Quigley, 8:30 p.m.

Dec. 7 -- Pine-Richland vs. Quigley, 5:30 p.m.; Ambridge vs. Quaker Valley, 7 p.m.; Eden Christian vs. South Fayette, 8:30 p.m.

AQUINAS ACADEMY TOURNAMENT

Dec. 6 -- Ellis School vs. Sewickley Academy, 3:45 p.m.; Leechburg vs. Aquinas Academy, 5 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, noon; Championship, 1:30 p.m.

ART TURNER MEMORIAL TOURNAMENT

At Paul VI Catholic, Fairfax, Va.

Round Robin

Dec. 7 -- Seton-LaSalle vs. Paul VI Catholic, Va., 7 p.m.

Dec. 8 -- Good Counsel, Md. vs. Seton-LaSalle, 1:15 p.m.

AVELLA TOURNAMENT

Dec. 6 -- Winchester Thurston vs. Bentworth, 6 p.m.; Mapletown vs. Avella, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 4:30 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

BELLE VERNON TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 6 -- Keystone Oaks vs. Upper St. Clair, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Belle Vernon vs. Keystone Oaks, 3:30 p.m.; Upper St. Clair vs. Belle Vernon, 7:30 p.m.

BETHEL PARK TOURNAMENT

Dec. 6 -- South Park vs. Hempfield, 6 p.m.; Bethel Park vs. Thomas Jefferson, 8 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 5 p.m.; Championship, 7 p.m.

BLACKHAWK TOURNAMENT

Dec. 6 -- Greensburg Central Catholic vs. Mars, 6 p.m.; Blackhawk vs. Beaver Falls, 8 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 8 p.m.

BRENTWOOD TOURNAMENT

Dec. 6 -- Carrick vs. Brentwood, 6 p.m.; Brashear vs. Avonworth, 8 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 1 p.m.; Championship, 5 p.m.

BROWNSVILLE TOURNAMENT

Dec. 6 -- Trinity Christian vs. Chartiers-Houston, 3 p.m.; California vs. Brownsville, 7 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 1 p.m.; Championship, 5 p.m.

CHARLEROI TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 6 -- Carmichaels vs. Clairton, 5 p.m.; Monessen vs. Charleroi, 6:30 p.m.

Dec. 7 -- Carmichaels vs. Monessen, 4 p.m.; Clairton vs. Charleroi, 6 p.m.

CORNELL TOURNAMENT

Dec. 6 -- Laurel vs. Aliquippa, 6:15 p.m.; South Allegheny vs. Cornell, 8 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 6:15 p.m.; Championship, 8 p.m.

FAYETTE COUNTY COACHES TOURNAMENT

Round Robin

At Laurel Highlands

Dec. 6 -- Connellsville vs. Morgantown, 5:45 p.m.; Uniontown vs. Albert Gallatin, 7:30 p.m.

At Penn State Fayette

Dec. 7 -- Uniontown vs. Woodland Hills, noon; Albert Gallatin vs. University, W.Va., 1:45 p.m.; Woodland Hills vs. Connellsville, 3:30 p.m.

FORT CHERRY/MONTOUR TOURNAMENT

Round Robin

At Fort Cherry

Dec. 6 -- Central Valley vs. Montour, 3 p.m.; Peters Township vs. Ringgold, 4:30 p.m.; Fort Cherry vs. McGuffey, 7:30 p.m.

At Montour

Dec. 7 -- Peters Township vs. Central Valley, 2 p.m.; Fort Cherry vs. Ringgold, 4 p.m.; McGuffey vs. Montour, 6 p.m.

FRANKLIN REGIONAL TOURNAMENT

Dec. 6 -- Mount Pleasant vs. North Hills, 6 p.m.; Franklin Regional vs. Jeannette, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, noon; Championship, 1:30 p.m.

FREEPORT TOURNAMENT

Dec. 6 -- Riverview vs. Karns City, 6 p.m.; East Allegheny vs. Freeport, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 5:30 p.m.; Championship, 7 p.m.

GEIBEL TOURNAMENT

Dec. 6 -- Southmoreland vs. Jefferson-Morgan, 5 p.m.; Geibel Catholic vs. Waynesburg, 7 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 5 p.m.; Championship, 7 p.m.

GREENSBURG SALEM TOURNAMENT

Dec. 6 -- Trinity vs. Ligonier Valley, 6 p.m.; Greensburg Salem vs. Laurel Highlands, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 2 p.m.; Championship, 3:30 p.m.

INDIANA TOURNAMENT

Dec. 6 -- Latrobe vs. Johnstown, 3:30 p.m.; Indiana vs. Bishop McCort, 6:45 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 3:30 p.m.; Championship, 6:45 p.m.

KITTANNING TOURNAMENT

Dec. 6 -- Hickory vs. Clarion, 3:30 p.m.; Kittanning vs. Saltsburg, 6:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 2 p.m.; Championship, 5:15 p.m.

MARION CENTER TOURNAMENT

Dec. 6 -- Westmont Hilltop vs. Punxsutawney, 6 p.m.; West Shamokin vs. Marion Center, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 11 a.m.; Championship, 5 p.m.

McKEESPORT TOURNAMENT

Dec. 6 -- Baldwin vs. West Mifflin, 6 p.m.; McKeesport vs. Obama Academy, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 4 p.m.; Championship, 5:30 p.m.

MOHAWK TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 6 -- Wilmington vs. Shenango, 5 p.m.; Moniteau vs. Union, 6:30 p.m.; Mercer vs. Mohawk, 8 p.m.

Dec. 7 -- Union vs. Shenango, 2 p.m.; Moniteau vs. Mercer, 4 p.m.; Mohawk vs. Wilmington, 6 p.m.

MOON TOURNAMENT

Dec. 6 -- Canon-McMillan vs. Steel Valley, 6 p.m.; Moon vs. West Allegheny, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 4 p.m.; Championship, 5:30 p.m.

NEW BRIGHTON TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 6 -- Beaver vs. Rochester, 5 p.m.; New Brighton vs. Freedom, 8 p.m.

Dec. 7 -- Rochester vs. Freedom, 1 p.m.; New Brighton vs. Beaver, 2:30 p.m.

NEW CASTLE TOURNAMENT

Dec. 6 -- Imani Christian vs. Neshannock, 3:30 p.m.; Highlands vs. New Castle, 5 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 1:30 p.m.; Championship, 5:30 p.m.

NORTHGATE TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 6 -- Sto-Rox vs. Perry, 6 p.m.; Northgate vs. Propel Andrew Street, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Sto-Rox vs. Propel Andrew Street, noon; Northgate vs. Perry, 1:30 p.m.

NORTH ALLEGHENY TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 6 -- Mt. Lebanon vs. Altoona, 6:30 p.m.; North Allegheny vs. Chartiers Valley, 8 p.m.

Dec. 7 -- Altoona vs. Chartiers Valley, noon; North Allegheny vs. Mt. Lebanon, 3 p.m.

OAKLAND CATHOLIC TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 6 -- North Catholic vs. Bishop Canevin, 6 p.m.; Oakland Catholic vs. Our Lady of the Sacred Heart, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Bishop Canevin vs. Our Lady of the Sacred Heart, 1 p.m.; Oakland Catholic vs. North Catholic, 2:30 p.m.

PENN HILLS TOURNAMENT

Dec. 6 -- Hopewell vs. Kiski Area, 6 p.m.; Butler vs. Penn Hills, 8 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 8 p.m.

PENN-TRAFFORD TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 6 -- Shaler vs. Norwin, 5 p.m.; Plum vs. Penn-Trafford, 8 p.m.

Dec. 7 -- Norwin vs. Plum, 2:30 p.m.; Shaler vs. Penn-Trafford, 4 p.m.

SENECA VALLEY TOURNAMENT

Dec. 6 -- Fox Chapel vs. Burrell, 6 p.m.; Seneca Valley vs. Hampton, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 4:30 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

SERRA CATHOLIC TOURNAMENT

Dec. 6 -- Vincentian vs. Allderdice, 3:30 p.m.; Serra Catholic vs. Wilkinsburg, 8 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

SHARON TOURNAMENT

Dec. 6 -- General McLane vs. Farrell, 7 p.m.; Riverside vs. Sharon, 8:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

SOUTHMORELAND TOURNAMENT

Dec. 6 -- Elizabeth Forward vs. Derry, 6 p.m.; Southmoreland vs. Yough, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 4 p.m.; Championship, 5:30 p.m.

SOUTH SIDE BEAVER TOURNAMENT

Dec. 6 -- Ellwood City vs. Carlynton, 3:30 p.m.; South Side Beaver vs. Western Beaver, 7 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 2 p.m.; Championship, 6 p.m.

SPRINGDALE TOURNAMENT

Dec. 6 -- Deer Lakes vs. Knoch, 3:30 p.m.; Apollo-Ridge vs. Springdale, 6:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 3:30 p.m.; Championship, 6:30 p.m.

ST. JOSEPH TOURNAMENT

Dec. 6 -- Shady Side Academy vs. Washington, 4:45 p.m.; St. Joseph vs. Ford City, 8:15 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 3 p.m.; Championship, 6:30 p.m.


Join the conversation:

Commenting policy | How to report abuse
To report inappropriate comments, abuse and/or repeat offenders, please send an email to socialmedia@post-gazette.com and include a link to the article and a copy of the comment. Your report will be reviewed in a timely manner. Thank you.
Commenting policy | How to report abuse

Advertisement
Advertisement
Advertisement

You have 2 remaining free articles this month

Try unlimited digital access

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here

You’ve reached the limit of free articles this month.

To continue unlimited reading

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here