Primary 2013/North: Allegheny County candidates

Share with others:


Print Email Read Later

Here is the list of candidates to be nominated in the May 21 primary election for Allegheny County municipalities and school districts in the North. Names are in alphabetical order as provided by the Allegheny County Elections Division.

The number of candidates to be nominated is in parentheses. If a community, public office or political party is not listed, that means no candidate has filed. All are four-year terms unless noted.

Aleppo

Commissioner (3)

Republicans -- Edward Beaman, Clayton Steup, Linda Vescio

Aspinwall

Mayor

Democrat -- Joseph Giuffre

Council (4)

Republicans -- Ann Marsico, Joseph David Noro, Ann Marie Pawlikowski

Democrats -- Jay Arnone, Mark Ellermeyer

Avalon

Mayor

Democrat -- David Haslett

Council, Ward 1 (1)

Democrat -- Thomas Lloyd Jr.

Council, Ward 2 (2)

Republicans -- Lee Nelson, William Pascale

Council, Ward 3 (2)

Democrats -- Ryan Neal, John Vetterly Jr.

Bell Acres

Mayor

Democrat -- Ronald Besong

Council (4)

Republicans -- Glenn Bohn, David Renfrew

Democrats -- Philip Ewanko Jr., Robert Powner

Bellevue

Mayor

Republican -- Joe Scioscia Jr.

Democrats -- Jane Braunlich, Paul Cusick

Council, Ward 1 (2)

Republicans -- Kathy Coder, Megan Swackhammer

Democrats -- Michael Braunlich, Henry Lenard, Michael Sendro

Council, Ward 2 (2)

Democrats -- Vencent Walter Menosky, Matthew Senvisky, James Viscusi, Susan Viscusi

Council, Ward 3 (1)

Republican -- Grant Saylor

Democrat -- Lynn Tennant-Heffley

Ben Avon

Mayor

Republican --Robert Barry Jones

Council (4)

Republicans -- Philip Brind'Amour, Brian Tokar, Michael Wrbas, Julian Wynnyckyj

Democrats -- Jennifer Heller Bett, David Holcomb, Richard White

Ben Avon Heights

Mayor

Republican -- Scott Dismukes

Council (4)

Republicans -- Mark Davis, John Isherwood III

Blawnox

Mayor

Democrat -- Anthony Gross Sr.

Council (4)

Democrats -- Patricia Bucha, Scott Krause, Deborah Laskey, Randall Stoddard

Brackenridge

Mayor

Democrats -- Thomas Kish, Joseph Nasser

Council, Ward 1 (1)

Democrat -- Robert Kemmery

Council, 4-year term, Ward 2 (1)

Democrat -- Timothy Kolar

Council, 2-year term, Ward 2 (1)

Democrat -- John D. Stanzione Jr.

Council, Ward 3 (1)

Democrat -- Mary Lou Poli

Bradford Woods

Mayor

Republican -- Robert Murray

Council (4)

Republicans -- David Baldonieri, Charles Coltharp, Barbara Ann Heintz, Victoria Laird-Pongrace, Patricia Mirth, Roy Wiegand

Democrat -- Alisha Hipwell

Cheswick

Mayor

Republican -- Daniel Carroll

Council (4)

Republicans -- Kathleen Gillard

Democrats -- Brian Harvanek, Paul Jack, Sherman Kephart, Frank Meledandri Jr.

East Deer

Commissioner, Ward 2 (1)

Democrat -- Ed Kissel

Edgeworth

Mayor

Republican -- Wayne Murphy

Council (4)

Republicans -- Carrie Duffield, Joseph Hoepp, Ivan Hofmann, Daniel Wilson

Emsworth

Mayor

Democrat -- Dorothy H. Quinn

Council (4)

Republicans -- Carolyn Galante, Paul Getz

Democrats -- Jason Helfrich, Daniel Lenz, Thomas Maletick Jr.

Etna

Mayor

Democrat -- Thomas Rengers

Council, Ward 1 (1)

Democrat -- Rudy Milcic Jr.

Council, Ward 2 (2)

Republican -- Edward Burke Jr.

Democrat -- Peter Ramage

Council, Ward 3 (2)

Democrats -- Dave Becki, Dave Farmerie, William O'Dell, Joseph Pfeifer

Fawn

Supervisor, 6-year term (1)

Democrats -- Garry Christy, Carrie White

Fox Chapel

Mayor

Republican -- Walter Scott III

Council (4)

Republicans -- Andrew Bennett, Thomas Karet, Harrison Lauer, Kathleen Toole

Franklin Park

Mayor

Republican -- Dennis O'Keefe

Council, Ward 1 (1)

Republican -- Jim Hogg

Council, Ward 2 (1)

Republican -- Jane Ann Hopey

Council, Ward 3 (1)

Republican -- Amy Sable

Frazer

Supervisor, 6-year term (1)

Democrat -- Lori Ziencik

Hampton

Council (3)

Republicans -- Cary Montgomery, Peter Russ, Victor Son

Harmar

Supervisor, 6-year term (1)

Republican -- Michael Hillery

Democrat -- Patricia Janoski

Harrison

Commissioner, Ward 2 (1)

Democrats -- Gary Lilly, Michael Stanoski

Commissioner, Ward 4 (1)

Democrats -- Erik Bergstrom, Donald Frantz Jr., William Heasley

Indiana Township

Supervisor, District 5 (1)

Republican -- Michael Schurko

Kilbuck

Supervisor, 6-year term (1)

Republican -- John Fader

Leet

Commissioner (2)

Democrats -- Susan Barness, Wayne Hyjek, James Janaszek

Leetsdale

Mayor

Democrat -- Peter Poninsky

Council (4)

Republican -- Wesley James

Democrats -- Osman Awad, Thomas Belcastro, Benjimen Frederick, Linda Michael, Roger Nanni, Michael Nobers

Marshall

Supervisor, 6-year term (2)

Republicans -- Anthony Candek, Philip Troy

McCandless

Council, Ward 2 (1)

Republican -- Gerard Aufman Jr.

Council, Ward 4 (1)

Republican -- Robert Powers

Council, Ward 6 (1)

Republicans -- Ralph LeDonne

Millvale

Mayor

Democrat -- Vincent Cinski

Council (3)

Democrats -- Albert Atkinson, James Machajewski Jr., John Varley

O'Hara

Council, Ward 1 (1)

Republicans -- Charles Albert Vogel

Council, Ward 2 (1)

Republican -- Mark Rothert

Council, Ward 3 (1)

Republican -- Scott Frankowski

Council, Ward 4 (1)

Republican -- Allison Garcia

Council, Ward 5 (1)

Republican -- Alan Templin

Ohio Township

Supervisor, 6-year term (1)

Republican -- Thomas Beatty

Glen Osborne

Mayor

Democrat -- Barbara Carrier

Council (4)

Democrat -- John Orndorff Jr.

Pine

Supervisor (2)

Republicans -- Michael Dennehy Jr., Edward Holdcroft

Reserve

Commissioner, Ward 2 (1)

Democrat -- Ron Neurohr

Council, Ward 3, 2-year term (1)

Democrat -- John Kaib

Council, Ward 4 (1)

Republican -- Bill Stalter

Richland

Supervisor, District 2 (1)

Republican -- John Marshall

Democrat -- Robert Pavlecic

Supervisor, District 4 (1)

Republican -- Barton Miller

Ross

Commissioner, Ward 2

Republican -- Jeff Meyer

Democrat -- Stephen Korbel

Commissioner, Ward 4

Democrat -- Lana Mazur

Commissioner, Ward 6

Democrat -- David Mikec Sr.

Commissioner, Ward 8

Republican -- Jeremy Shaffer

Democrat -- Walter Salachup

Sewickley

Mayor

Republican -- Brian Jeffe

Council, Ward 1 (2)

Republicans -- Susan Aleshire, Charles Driscoll

Council, Ward 2 (1)

Republican -- Todd Renner

Council, Ward 3 (2)

Republicans -- Stan Ference, Larry Rice

Sewickley Heights

Mayor

Republican -- John Oliver III

Council (4)

Republicans -- Samuel Hundley, Craig Kinney, Thomas Pangburn, Belinda Thompson

Shaler

Commissioner, Ward 2

Republican -- Lori Voegtly Mizgorski

Democrat -- Jim Tunstall

Council, Ward 4

Republican -- Leah Kurz

Democrat -- Thomas McElhone

Council, Ward 6

Democrat -- James Boyle

Sharpsburg

Mayor

Democrats -- Karen Iezzi, Richard Panza

Council (4)

Democrats -- Louis Costanzo, Karen Pilarski-Pastor, Renee Procopio, Anthony Sacco, Beth Strain

Springdale Borough

Mayor

Democrat -- John Molnar

Council (4)

Republican -- David Finley

Democrats -- Frank Forbes, Michael Ziencik

Springdale Township

Commissioner (2)

Democrats -- Kenneth Igo Jr., George Manning

Tarentum

Mayor

Democrats -- Eric Carter, Carl Magnetta Jr.

Council, Ward 1, 4-year term (1)

Democrat -- Timothy Rapp

Council, Ward 1, 2-year term (1)

Republican -- Raymond Kerr

Council, Ward 2 (1)

Democrat -- Peter Varos

Council, Ward 3 (1)

Democrat -- Hugh Fox

West Deer

Supervisor (3)

Democrats -- Jeffrey Fleming, Ricki Florentine, Leonard Guerre, Shelly Pittinaro, Kris Yarussi

West View

Mayor

Democrat -- J.R. Henry

Council (4)

Democrats -- William Aguglia. Bryan Kircher, John Koerts, Robert Schellhaas

SCHOOL BOARDS

Allegheny Valley (5)

Four-year term (4)

Republican and Democrat -- Salvatore Conte, Kathleen Haas, Annetta Jursa, Larry Pollick

Two-year term (1)

Republican and Democrat -- Kristin Thompson

Avonworth (4)

Republican and Democrat -- Beau Blaser, Vicki Carlson, Patrick Stewart, Eric Templin

Deer Lakes (4)

Republican and Democrat -- Louis Buck, James McCaskey, Lisa Merlo, Clara Salvi, Phillip Ziendarski

Fox Chapel Area (4)

Region 1 (1)

Republican and Democrat -- Sherman Snyder

Region 2 (1)

Republican and Democrat -- Robert Mauro

Region 3 (2)

Republican and Democrat -- Charles Burke Jr., Keith Fenton, Joel Weinstein

Democrat -- Nancy Snider

Hampton (4)

Republican and Democrat -- Denise Balason, Gail Litwiler, Cathy Lueers, Greg Stein

Highlands (4)

Region 1 (1)

Republican and Democrat -- Eric Miles

Region 2 (2)

Republican and Democrat -- Debbie Beale

Democrat -- Ron Lang

Region 3 (1)

Republican and Democrat -- Kerry Myers

North Allegheny (4)

Republican and Democrat -- Tara Zimmerman Fisher, Daniel Hubert, Ash Marwah, Ralph Pagone, Scott Russell, Thomas Schwartzmier, Gary Wenig

North Hills (4)

Republican and Democrat -- Matthew Sean Edinger Sr., Thomas Kelly, Louis Krummert III, Joe Muha, Annette Giovengo Nolish, Jason Pirring, Kathy Reid, Sharon Schrim, Helen Spade, Michael Yeomans

Northgate (4)

Republican and Democrat -- Bradley Hazelwood, Bryan Paul Johnston, Daniel Klicker, Jennifer McWilliams, Louise Pascale, Amy Joy Robinson, Lisa Saylor

Pine-Richland (4)

Region 1 (1)

Republican and Democrat -- M. Katie Shogan

Republican -- Gregory DiTullio

Region 2, 4-year term (2)

Republican and Democrat -- Dennis Sundo

Region 2, 2-year term (1)

Republican -- Marc Casciani

Quaker Valley (4)

Region 1 (2)

Republican and Democrat -- Daniela Sauro Helkowski, Jonathan Kuzma, P. Richard Warburton, David Weicht

Region 2 (1)

Republican and Democrat -- Sarah Stoessel

Region 3 (1)

Republican and Democrat -- Mary Ann Wagner

Democrat -- Robb Bunde

Shaler Area (4)

Region 1 (2)

Republican and Democrat -- April Kwiatkowki

Region 2 (1)

Republican and Democrat -- Suzanna Donahue, Domenic Donovan

Region 3 (1)

Republican and Democrat -- James Giel Jr., Steve Romac

neigh_north - electionsmunicipal


Advertisement
Advertisement
Advertisement

You have 2 remaining free articles this month

Try unlimited digital access

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here

You’ve reached the limit of free articles this month.

To continue unlimited reading

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here