Schedule of First Night events



For more details, see www.firstnightpgh.org

131 Seventh Street

6:30-7, 7:30-8, 8:30-9 p.m.: Alumni Theater Company -- The ATC Experience: hip-hop, Broadway and pop culture.

6-11 p.m.: Caricaturists: caricatures of yourself drawn in just a few minutes.

707 Penn Gallery

6-11 p.m.: Nicole Czapinski: "Threaded Colors // Drawing Lines": Perception investigated through sculpture, painting and drawing.

709 Penn Gallery

6-11 p.m.: The Craftsmen's Guild of Pittsburgh's Holiday Artists Market: one-of-a-kind handmade works of art for sale.

Seventh and Penn

6-11 p.m.: Tony Tasset -- Magnolias for Pittsburgh Bronze: hand-casted magnolia trees.

820 Liberty

6-11 p.m.: An installation of student works from Edinboro University.

8th and Penn

6-11 p.m.: Ice Labyrinth: A walk-through ice maze celebrating 20 years of Highmark First Night Pittsburgh.

937 Liberty

6-11 p.m.: Associated Artists of Pittsburgh -- "Welcoming the Future, Honoring the Present: New and Established AAP Member Works."

6:30-8, 9-10:30 p.m.: Bricolage Production Company -- "First Look First Night": an immersive urban adventure.

6:15-7, 7:30-8:15, 9-9:45 p.m.: Josh and Gab -- The Josh & Gab Show: Pittsburgh's award-winning family-friendly rock 'n' roll comedy duo.

7-8, 8:30-9:30, 10-11 p.m.: Pittsburgh Playwrights -- Favorites from Theatre Festival in Black & White.

Ninth and Penn

6-11 p.m.: First Night Food Trucks: the best of Pittsburgh's burgeoning food truck scene.

Arcade Comedy Theater

811 Liberty Ave.

6:30-7:15, 7:45-8:30, 9-9:45, 10:15-11 p.m.: Arcade Comedy Improv: High-energy comedy created on the spot from audience suggestions.

Arthur Murray Dance Center

136 Sixth St.

7:30-8 p.m.: Rumba/waltz basics

8-8:30 p.m.: Salsa/nightclub basics

8:30-9 p.m.: Polka/Triple swing basics

9-9:30 p.m.: Two Step/foxtrot basics

9:30-10 p.m.: Jitterbug/club swing basics

10-10:30 p.m.: Salsa/chacha basics

10:30-11 p.m.: Merengue/bachata basics

August Wilson Center for African American Culture

980 Liberty Ave.

8:45-9, 9-9:15 p.m.: ApalAsia -- Silk Screen: Asian Arts Organization -- American/Eastern fusion music

8:30-9:15, 9:45-10:30 p.m.: Attack Theatre -- "Traveling": Commonplace objects inspire captivating stories in this dance performance.

6-10 p.m.: Decoration Station -- Silk Screen: Asian Arts Organization -- Create bookmarks with Chinese calligraphy.

8:15-8:30 p.m.: Filipino Association of Pittsburgh -- Silk Screen: Asian Arts Organization -- dances from the Philippines.

6-10 p.m.: HackPittsburgh presents Lights, Cars, Action!

6:45-7 p.m., 8-8:15 p.m.: Little Shimmy -- Silk Screen: Asian Arts Organization -- belly dance school.

6-6:15, 7-7:15 p.m.: Organization of Chinese Americans -- Silk Screen: Asian Arts Organization -- traditional Chinese Dance.

6:45-7:15 p.m.: Pittsburgh Ballet Theatre School -- Traditional and contemporary ballet, plus a world premiere.

6-11 p.m.: "Pittsburgh: Reclaim, Renew, Remix": heralding the contributions of Western Pennsylvania's African American heritage.

6:15-6:30, 7:15-7:30 p.m.: Ruby Jain -- Silk Screen: Asian Arts Organization -- classical Indian and Bollywood dance.

7:45-8, 10 -10:15 p.m.: Tadashi Kato -- Silk Screen: Asian Arts Organization -- Japanese sword dancing.

10:30-10:45 p.m.: Tae Kwon Do School -- Silk Screen: Asian Arts Organization -- Tae Kwon Do demonstration.

7:30-7:45, 10:15-10:30 p.m.: Win-Win Kung Fu -- Silk Screen: Asian Arts Organization -- Martial arts demonstration.

6:30-6:45 p.m.: Yanlai Dance School -- Silk Screen: Asian Arts Organization -- traditional and modern Chinese dance.

Benedum Center

803 Liberty Ave.

7-8, 9-10 p.m.: Johnny Angel and the Halos -- Pittsburgh's complete oldies showband.

Byham Theater

101 Sixth St.

6:45-7:30, 8:15-9, 9:30-10:15 p.m.: Matthew Sigler -- Magic Workshop: See and learn magic tricks and illusions.

7-8, 9-10 p.m.: River City Brass: A First Night Brasstacular.

Cabaret at Theater Square

655 Penn Ave.

6:30-7:15, 9:30-10:15 p.m.: Arcade Comedy -- Player One: High-energy comedy created on the spot from audience suggestions.

7:45-8:30, 10:30-11:15 p.m.: John Evans and Terry Jones -- stand-up comedians.

CAPA

111 Ninth St.

6:45-7:30, 8:30-9:15, 10-10:45 p.m.: Jason Hudy Magic: comedic magical production.

6:30-7:15, 8-8:45, 9:30-10:15 p.m.: Noel Quintana & The Latin Crew: Salsa/AfroCuban/Latin jazz.

7-7:45, 9-9:45 p.m.: The Fly-By-Night Theatre Company -- "Funeral in the Rain," a one-act play. Eleven people. Eleven umbrellas. One life.

6-10 p.m.: Theatre Sans Serif -- Dream Grimoire: Create a ritual to help your dreams come true.

Catholic Charities of the Diocese of Pittsburgh

212 Ninth St.

6:30-10:45 p.m.: Zach Dorn -- "The Coldest Year" (15-min performance at the half-hour): A miniature junk city comes to life in this puppet spectacle.

Courtyard Marriott

945 Penn Ave.

6-10 p.m.: Korbanic-Morrison Duo -- Music of Piazolla: duo and solo music for guitar and clarinet.

Dollar Bank Stage

Seventh and Penn

6-7:15, 8:30-10 p.m.: NoMAD: Progressive country and rock.

EQT Plaza

625 Liberty Ave.

6:30-8 p.m.: iQ Kids Radio -- Dance Party: A dance party celebrating one year of iQ Kids Radio.

8:30-9, 9:15-9:45, 10-10:30 p.m.: Soul line dancing with Roland Ford. Learn easy dance moves to popular music.

Fairmont Pittsburgh

510 Market St.

8:30-11 p.m.: Jazz at Andys Quartet featuring Tania Grubbs: an elegant and fun evening of music and dancing.

Fifth Avenue Place

6:30-11 p.m.: Amber's Amazing Animal Balloons: fresh, innovative, customized balloon art.

6-11 p.m.: Decoration Station -- Pittsburgh Center for Creative Reuse: hands-on creative fun with Reuse-a-Palooza.

6:30-10:30 p.m.: Juggling Joe Wagner: Juggling and unicycling.

6:45-7:30, 8:30-9:15, 9:45-10:30 p.m: Mark Hayward -- world yo-yo champion demonstrating skill-toy action.

6:30-7:30, 8-9, 9:30-10:30 p.m.: The Mark Lucas Quartet: contemporary jazz quartet.

Fire & Ice Plaza

Eighth and Penn

6-11 p.m.: Ice Creations: Olympic-quality ice carving.

6:30-7:30 p.m.: Iceburgh: Visit the Pittsburgh Penguins mascot.

6:30-7, 7:30-8, 9-9:30, 10-10:30 p.m: Steel Town Fire Lighting up Fire & Ice Plaza.

First National Bank Family Tent

Penn and Seventh

6-10 p.m.: Carnegie Library of Pittsburgh: Create your own buttons and bookmarks.

6-10 p.m.: Children's Museum of Pittsburgh -- Strike a pose for the camera to capture a fun image of your First Night self.

6-10 p.m.: Citiparks: Hat-making activity and roving art cart.

6-10 p.m.: Kidsburgh & Remake Learning present Assemble: LED bracelet craft.

6:30-7:30 p.m.: Pirate Parrot: Visit the Pittsburgh Pirates mascot.

First National Bank Family Tent

Penn and Seventh

6-10 p.m.: Pittsburgh Center for the Arts/Pittsburgh Filmmakers: Join in for creative fun for all ages.

6-10 p.m.: Pittsburgh International Children's Theater: Imaginative activities supporting "Stuck" by Oliver Jeffers, plus temporary tattoos.

7:30-8:30 p.m.: Steely McBeam: Visit the Pittsburgh Steelers mascot.

Future Tenant

819 Penn Ave.

6-11 p.m.: Curated by Joseph Lupo -- "Shame of the City: Deconstructing and Reconstructing Comic Narratives": 23 artists deconstruct and reconstruct a comic book from 1984.

Harris Theater

809 Liberty Ave.

6:30-11 p.m.: Pittsburgh Filmmakers: Pittsburgh Filmmakers presents short films for New Year's Eve.

Heinz Hall Garden

6-10 p.m.: Decoration Station -- Pittsburgh Symphony Orchestra Fiddlesticks Family Concerts presented by Macy's: Children's craft and meet and greet with Fiddlesticks, the Pittsburgh Symphony's Feline Musical Ambassador to Children.

6-11 p.m.: Sean Miller, Klass Klown -- Busk Pittsburgh: Street entertainment for all ages.

Highmark Direct Truck

Ninth and Penn

6-11 p.m.: Highmark -- Olympics Photo Opportunity: Have your photo taken in Olympics victory position.

6-11 p.m.: "Steel Making: A Symphony of Industry": A 1936 film remastered by Rivers of Steel National Heritage Area.

Highmark Stage

Stanwix & Penn

10:45 p.m.-12:10 a.m.: Charles Bradley and His Extraordinaires: a soulful performance by this year's headliner.

O'Reilly Theater

621 Penn Ave.

6:30-10:30 p.m.: What's in Your Stars for 2014? Look into 2014 and beyond with palm and angel card readings.

Penn Ave Big Screen

6-10:45 p.m.: 20th Anniversary Retrospective: Highmark First Night Pittsburgh: A look back at 20 years of New Year's Eve in the Cultural District at Highmark First Night Pittsburgh.

Penn Avenue at Tito Way

6-11 p.m.: Kristin Ward -- Busk Pittsburgh: Street entertainment for all ages.

PNC Legacy Project

6-10 p.m.: PNC Legacy Project: Exhibit celebrating Pittsburgh and its people

Renaissance Pittsburgh Hotel

107 6th St.

6-11 p.m.: Toby Atticus Fraley -- "The Lonely Robot Returns": The Lonely Robot from Fraley's Robot Repair is back.

Shaw Galleries

805 Liberty Ave.

6-10 p.m.: Decoration Station by Shaw Galleries -- It's All About You!: Kids of all ages decorate "All About Me" posters.

SPACE

812 Liberty Ave.

6-11 p.m.: "Behind Our Scene": photography exhibition exploring 2-D form and space.

Throughout Cultural District

6-11 p.m.: Regional School Students -- 20 Years! First Night Collaborative Banners Project: Collaborative paintings from local classrooms celebrating 20 years of Highmark First Night Pittsburgh.

Tito Way

InformationLab -- Cell Phone Disco, ongoing: Visualizes the electromagnetic field of an active mobile phone.

Mary Mazziotti -- "Memento Mori," ongoing: A set of billboards reminding that life can be short and its end unpredictable.

ToonSeum

945 Liberty Ave.

6-11 p.m.: ToonSeum -- Cartooning Demonstrations: ToonSeum celebrates a century of animation.

Trust Arts Education Center

805-807 Liberty Ave.

6-11 p.m.: Alison Babusci -- Instructors' Showcase: 2nd Saturday Art Workshops: visual art from an instructor of the Second Saturday Workshop Series.

6:30-7:15, 9:15-10 p.m.: Broken Fences: indie-folk duo with imaginative songwriting and intricate harmonies.

6-11 p.m.: Cheryl Capezzuti -- Instructors' Showcase: 2nd Saturday Art Workshops: Visual art from an instructor of the Second Saturday Workshop Series.

6-11 p.m.: Cycle Sam by Jones Robo-works -- "Memory Terrain": Animated life-size robot that rides a vintage motorized exercise bike.

6-11 p.m.: Emily McMahon -- Instructors' Showcase: 2nd Saturday Art Workshops: visual art from an instructor of the Second Saturday Workshop Series.

6-11 p.m.: Joshua Hogan -- Second Saturday Workshops: Instructors' Showcase: contemporary abstract paintings.

7:30-8:15, 10:15-11 p.m.: Joy Ike (with full band): an energetic, soulful evening of music.

6-11 p.m.: LaVerne Kemp -- Instructors' Showcase: 2nd Saturday Art Workshops: puilted weaving and mixed media.

6-11 p.m.: Michael Bestwick -- Instructors' Showcase: 2nd Saturday Art Workshops: metal sculpture found object assemblage and freehand plasma cut steel.

6:30-10 p.m.: Mission Statement 2014 Reunion Band: A reunion of Sean Jones' original Pittsburgh jazz group.

6-11 p.m.: Needle Felt Sculpture by Erin Carlson -- Instructors' Showcase: 2nd Saturday Art Workshops: animals sculpted from soft fiber.

6-11 p.m.: Old Economy Village by Rick Antolic -- Instructors' Showcase: 2nd Saturday Art Workshops: oil on canvas of Old Economy Village.

6-11 p.m.: Olga Mihaylova -- Instructors' Showcase: 2nd Saturday Art Workshops: handcrafted beaded jewelry.

6-11 p.m.: Paintings by Mia Tarducci Henry -- Memory Terrain: paintings, collage and objects by Emerging Artist of the Year, Pittsburgh Center for the Arts.

6-11 p.m.: Pittsburgh Past and Future by Alternate Histories -- Memory Terrain: a journey through Pittsburgh history with monsters, robots and zombies.

6-11 p.m.: "Rhapsody in Steel" by John Sutherland -- Memory Terrain: A 1959 animated film remastered by Rivers of Steel National Heritage Area.

6-11 p.m.: Thomas Scioli -- Instructors' Showcase: 2nd Saturday Art Workshops: visual art from an instructor of the Second Saturday Workshop Series.

6-11 p.m.: Tina Brewer -- Instructors' Showcase: 2nd Saturday Art Workshops: visual art from an instructor of the Second Saturday Workshop Series.

6-11 p.m.: Untitled Paintings by Linda Wallen -- Instructors' Showcase: 2nd Saturday Art Workshops: portrait of domesticity, oil on panels.

Urban Pathways Charter School

914 Penn Ave.

6-10 p.m.: Decoration Station -- Urban Pathways Charter School : A hands-on crafts station

6:30-10:30 p.m.: First Night Face Painting: Face Painting for all ages

6-8:30 p.m.: Sounds of Steel Pan Band: A student steel pan band performance and craft.

Various

8 p.m.: FedEx Ground Parade: An annual full-scale arts-focused parade.

Verve Studios

142 Sixth St.

7:30-8, 8:30-9, 9:30-10, 10:30-11 p.m.: kNOT Dance: Pittsburgh's aerial dance company presents new works from 2013.

Wood Street Galleries

601 Wood St.

6-11 p.m.: Kurt Hentschlager: "Hive": a 3-D animated audiovisual installation.

Information: www.firstnightpgh.org.


Join the conversation:

Commenting policy | How to report abuse
To report inappropriate comments, abuse and/or repeat offenders, please send an email to socialmedia@post-gazette.com and include a link to the article and a copy of the comment. Your report will be reviewed in a timely manner. Thank you.
Commenting policy | How to report abuse

Advertisement
Advertisement
Advertisement

You have 2 remaining free articles this month

Try unlimited digital access

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here

You’ve reached the limit of free articles this month.

To continue unlimited reading

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here