PIAA Class AA Boys Track Championships

Share with others:


Print Email Read Later

FINALS (May 24, 2014)

At Shippensburg University

100 -- 1. Jahvel Hemphill, Bloomsburg, 10.8; 2. Jhaloni Johnson, Springfield, 10.86; 3. Louis Berry, Shady Side Academy, 10.91; 4. Osiris Nicholson, Church Farm, 11.01; 5. Ian Corbett, Clarion, 11.03; 6. (tie) Jared Hogue, Freedom and Brandon Kuntz, Camp Hill Trinity, 11.09; 8. Anthony Maurent, Wilkes Barre GAR, 11.77.

200 -- 1. Jhaloni Johnson, Springfield, 21.83; 2. Andrew Snyder, Camp Hill, 21.9; 3. Cameron Richardson, Northwestern Lehigh, 22.36; 4. Kenny Baurle, Avonworth, 22.38; 5. Jared Hogue, Freedom, 22.61; 6. Logan Moroney, Karns City, 22.63; 7. Anthony Maurent, Wilkes Barre GAR, 25.57.

400 -- 1. Andrew Miller, Wyomissing, 49.3; 2. Kenny Baurle, Avonworth, 49.46; 3. James Chandler, Trinity Christian, 49.61; 4. Aaron Tedys, Riverside, 49.65; 5. DeQuay Isbell, Washington, 49.75; 6. Gerald Pereira, Palmerton, 50.35; 7. Elias George, Warrior Run, 50.95; 8. Alex Gallaher, Camp Hill, 51.91.

800 -- 1. Domenic Perretta, Beaver Falls, 1:54.01; 2. Jonathan Goodson, Boiling Springs, 1:54.75; 3. Andrew Garrett, Delco Christian, 1:55.63; 4. David Fletcher, Mount Carmel, 1:55.98; 5. Nicholas Scullin, Lewisburg, 1:56.52; 6. William Maloney, West Catholic, 1:57.01; 7. Andrew Steely, Southern Columbia, 1:57.47. 8. Andrew Koryak, Vincentian, 1:57.49.

1,600 -- 1. Domenic Perretta, Beaver Falls, 4:19.82; 2. Sebastian Curtin, Mercyhurst Prep, 4:21.91; 3. Kyle Gonoude, Salisbury Township, 4:23.38; 4. Nick Sweet, Sayre, 4:24.33. 5. Simon Smith, Towanda, 4:24.93. 6. Jeremy Parsons, Maplewood, 4:24.94. 7. Carter Smith, Eden Christian, 4:25.71; 8. Tyler Vella, Danville, 4.26.13.

3,200 -- 1. Dominic Hockenbury, Lake Lehman, 9:17.18; 2. William Kachman, Bedford, 9:31.22; 3. Will Loevner, Winchester Thurston, 9:31.83; 4. Sean Hilverding, Waynesburg, 9:33.47; 5. Landin Delaney, Winchester Thurston, 9:35.22; 6. Griffin Molino, South Williamsport, 9:37.89; 7. Nate Bartos, Mount Carmel, 9:39.95; 8. Carter Smith, Eden Christian, 9:40.06.

100 hurdles -- 1. Austin Shupp, Palmerton, 14.23; 2. Donald Benjamin, Delaware Valley Charter, 14.54. 3. Luke Rarig, South Columbia, 14.62; 4. Ricky Fayad, South Side Beaver, 14.77; 5. Braiden Smith, Brookville, 14.82; 6. Jarred Davis, Mercer, 15.18; 7. David Brantley, East Juniata, 15.2; 8. Josh Purcell, Troy, 15.2.

300 hurdles -- 1. Donaldo Benjamin, Delaware Valley Charter, 37.53; 2. Austin Shupp, Palmerton, 37.98; 3. Tyler Burger, Northwest, 38.54; 4. Quorteze Levy, Washington, 38.71; 5. Nick Gilbert, Juniata, 39.21; 6. Raheem Twyman, Wilkes-Barre Meyers, 39.51; 7. Gavin O’Donnell, Lakeland, 39.57; 8. Luke Rarig, Southern Columbia, 40.76.

400 relay -- 1. Bishop McDevitt, 42.86; 2. Church Farm, 42.87; 3. Delaware Valley Charter, 43.02; 4. Northwestern Lehigh, 43.13; 5. Steelton-Highspire, 43.28; 6. Palmerton, 43.88; 7. Bishop Carroll, 43.64; 8. Riverside, 43.68.

1600 relay -- 1. Riverside, 3:23.12; 2. Delaware Valley Charter, 3:23.37; 3. Palmerton, 3:26.09; 4. Lakeland, 3:26.14; 5. Washington, 3:26.76; 6. Wyomissing, 3:27.71; 7. Lakeview, 3:29.84; 8. South Park, 3:34.52.

3,200 relay -- 1. Washington, 7:58.35. 2. Wyomissing, 8:02.21. 3. Lakeland, 8:03.47. 4. Schuylkill Valley, 8:03.56. 5. Lewisburg, 8:05.02. 6. Windber, 8:05.78;. 7. Camp Hill Trinity, 8:06.18. 8. South Side Beaver, 8:08.91.

High jump -- 1. Chris Stone, Springfield, 6-7; 2. Bryce Chilcote, Fannett-Metal, 6-6; 3. Shawn Lacue, Cambria Heights, 6-6; 4. (tie) Alex Brooks, Laurel, 6-4; and Brendon Tinko, North East, 6-4; 6. Aondofa Anyam, Church Farm, 6-4; 7. (tie) Philip Witmer, Millersburg and Larry McNeil, Mahanoy Area, 6-4.

Long jump -- 1. Blake Over, Northern Bedford, 22-4; 2. Gregory Johnson, Schuylkill Valley, 22-0; 3. Austin Uhl, Salisbury Township, 21-8 1⁄2; 4. Tyler Carter, Trinity Christian, 21-7 1⁄4; 5. John Capitosti, Homer-Center, 21-7; 6. Tyler Burger, Northwest, 21-5.75; 7. Tre Tipton, Apollo-Ridge, 21-4; 8. Zach Van Dusen, Lakeview, 21-3 1⁄4.

Discus -- 1. Austin Sheridan, Riverside, 168-10; 2. Luke Lewis, Hickory, 162-0; 3. Austin Aikins, Hickory, 154-3; 4. Cody Pavlick, Southern Columbia, 151.11; 5. Alex Partington, Northwestern Lehigh, 149-5; 6. Will Unruh, Canton, 149-3; 7. Korbin Hornberger, Redbank Valley, 144-1; 8. Dom Westbay, Shenango, 143-7.

Pole vault -- 1. Gus Yahner, Northern Cambria, 15-0; 2. Chris Stone, Springfield, 15-0; 3. Max Prizant, Shady Side Academy, 14-6; 4. Evan Lesnick, Riverview, 14-6; 5. Damion Owens, Fairview, 14-0; 6. Ryan Foran, South Williamsport, 13-6; 7. Thomas Ware, Holy Cross, 13-6; 8. Danny Stoner, Biglerville, 13-6.

Team -- 1. Springfield, 38; 2. (tie) Hickory, 32 and Delaware Valley Charter, 32; 4. Palmerton, 31; 5. Riverside, 25; 6. Washington, 23; 7. Wyomissing, 21; 8. Beaver Falls, 20.

FINALS (May 23, 2014)

Triple jump -- 1, Kobren Frederick, Huntingdon, 46-2 1⁄4; 2, Michael Somiari, Richland, 44-1 3⁄4; 3, Blake Over, Northern Bedford, 44-2 3⁄4; 4, Tyler Carter, Trinity Christian, 44-2.0; 5, Tyrel Hill, Shady Side Academy, 43-1 1⁄4; 6, Shaun Berry, Shady Side Academy, 43-9 3⁄4; 7, Joseph Donoughe, Forest Hills, 43-9 1⁄2; 8, Jarred Sacks, Palmerton, 43-6 3⁄4.

Javelin -- 1, Matt Reinhart, Berks Catholic, 186-7; 2, Nick Despot, Brownsville, 183-6; 3, Michael Biddle, Williamsburg, 182-7; 4, Sam Dressler, Danville, 176-3; 5, Cody DeMoss, Bedford, 175-8; 6, Chris DiNuzzo, Beaver, 175-6; 7, Chris Stone, Springfield-Montco, 173-2; 8, Dominic Farronato, Mount Carmel, 173-0.

Shot put -- 1, Luke Lewis, Hickory, 61-8 1⁄4; 2, Austin Akins, Hickory, 53-1 1⁄2; 3, Joe Mundell, Schuylkill Valley, 51-6 1⁄2; 4, Angelo Lucci, Allentown Central Catholic, 51-5; 5, Frankie Tewell, Central Columbia, 50-4; 6, Will Seymour, Central Cambria, 50-0; 7, Dom Westbay, Shenango, 48-2 1⁄4; 8, Linnie Joy, Richland, 48-0 1⁄2.


Join the conversation:

Commenting policy | How to report abuse
To report inappropriate comments, abuse and/or repeat offenders, please send an email to socialmedia@post-gazette.com and include a link to the article and a copy of the comment. Your report will be reviewed in a timely manner. Thank you.
Commenting policy | How to report abuse

Advertisement
Advertisement
Advertisement

You have 2 remaining free articles this month

Try unlimited digital access

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here

You’ve reached the limit of free articles this month.

To continue unlimited reading

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here