WPIAL Girls Class AA Track and Field Championships

Share with others:


Print Email Read Later

Following are the eight medalists from the May 15 and 17, 2014 meets at Baldwin High School. The top five finishers in each event qualify for the PIAA championships May 23-24 at Shippensburg University. Those who finish in fifth through eighth place must meet qualifying standards, which are in parentheses next to each event.

100-meter dash (12.70) – 1. Alyssa Wise, Washington, 11.95 (meet record). 2. Ally Bartoszewicz, Vincentian, 12.2. 3. Essence Barron, New Brighton, 12.76. 4. Tiara Scott, Avonworth/Northgate, 12.8. 5. Ameriah Walters, Valley, 12.81. 6. Emily Ledbetter, Beaver, 12.85. 7. Amanda Oliver, South Fayette, 12.86. 8. Aja Thorpe, Sewickley Academy, 13.08.

200 (26.25) – 1. Ally Bartoszewicz, Vincentian, 24.99. 2. Ameriah Walters, Valley, 26.18. 3. Emily Ledbetter, Beaver, 26.29. 4. Essence Barron, New Brighton, 26.79. 5. Tiara Scott, Avonworth/Northgate, 26.82. 6. Kami Kaczanowicz, Burrell, 27.09. 7. Aliyah Moye, Washington, 27.57.

400 (59.95) – 1. Ruthe Neeley, Beaver, 58.39. 2. Kayla Key, Vincentian, 60.19. 3. Bearett, Tarris, Quaker Valley, 60.31. 4. Jessica Kelosky, Riverside, 60.9. 5. Kami Kaczanowicz, Burrell, 61.17. 6. Tajah Gordon, Washington, 61.47. 7. Cassidy Guiser, Frazier, 62.09. 8. Dani Koehler, California, 62.42.

800 (2:20.60) – 1. Beth Shenck, Avonworth/Northgate, 2:14.97 (meet record). 2. Ruthe Neeley, Beaver, 2:16.93. 3. Hannah Bablak, Quaker Valley, 2:17.82. 4. Vayda Farino, Southmoreland, 2:19.59. 5. Erin Allison, Fort Cherry, 2:23.86. 6. Havilah Gaugler, Avonworth/Northgate, 2:24.20. 7. Tara Richardson, Our Lady of the Sacred Heart, 2:25.80. 8. Sydney Lerda, South Fayette, 2:25.87.

1,600 (5:18.30) – 1. Beth Shenck, Avonworth/Northgate, 4:56.04. 2. Marianne Abdalah, Vincentian, 4:58.93. 3. Hannah Bablak, Quaker Valley, 5:08.05. 4. Lizzie Manickas, Neshannock, 5:10.08. 5. Natalie Hilton, South Fayette, 5:10.62. 6. Madeline Schmiedeknecht, Winchester Thurston, 5:18.86. 7. Erin Allison, Fort Cherry, 5:21.48. 8. Lauren Gronbeck, Eden Christian, 5:23.71.

3,200 (11:35) – 1. Marianne Abdalah, Vincentian, 10:45.54 (meet record). 2. Lizzie Manickas, Neshannock, 11:16.55. 3. Lily Hall, Avonworth/Northgate, 11:23.46. 4. Lauren Gronbeck, Eden Christian, 11:25.37. 5. Madeline Schmiedeknecht, Winchester Thurston, 11:26.23. 6. Caroline DeFrank, Bishop Canevin, 11:33.04. 7. Mackenzie Klinvex, Shady Side Academy, 11:55.15. 8. Allison Gates, South Fayette, 11:56.11.

100 hurdles (16.01) – 1. Emily Lelis, Springdale, 14.51. 2. Aja Thorpe, Sewickley Academy, 15.19. 3. Maria Fleck, Mohawk, 15.25. 4. Tori Valachovic, South Fayette, 15.68. 5. Bryn Tomczak, Quaker Valley, 15.92. 6. Erica Jack, Freeport, 16.07. 7. Dava Jack, Freeport, 16.85. 8. Nicole Egan, South Fayette, 17.94.

300 hurdles (47.64) – 1. Maria Fleck, Mohawk, 44.05 (meet record). 2. Emily Lelis, Springdale, 44.33. 3. Ameriah Walters, Valley, 45.28. 4. Aja Thorpe, Sewickley Academy, 45.92. 5. Sarah Johnson, Beaver, 46.38. 6. Dayna Rouse, Ellis School, 47.24. 7. Whitney Ptak, Brownsville, 48.43. 8. Maggie Whittington, Rochester, 49.35.

400 relay (50.80) – 1. Vincentian (Kayla Key, Maia Joiner, Rachel Schubert, Ally Bartoszewicz), 50.82. 2. Washington, 51.13. 3. Burrell, 51.43 4. Beaver, 51.64. 5. New Brighton, 52.16. 6. Southmoreland, 52.78. 7. Bethlehem-Center, 52.8. 8. Avonworth/Northgate, 53.09.

1,600 relay (4:08.75) – 1. Beaver (Emily Ledbetter, Olivia Neeley, Sarah Johnson, Ruthe Neeley), 4:01.18. 2. Vincentian, 4:02.14. 3. Burrell, 4:03.30. 4. South Fayette, 4:06.31. 5. Avonworth/Northgate, 4:14.31. 6. Valley, 4:15.29. 7. Washington, 4:18.50. 8. South Side, 4:19.55.

3,200 relay (9:50.40) – 1. Avonworth/Northgate (Paige Baierl, Taylor Cousins, Claire Danylo, Havilah Gaugler), 9:37.25. 2. Quaker Valley, 9:40.55. 3. South Fayette, 9:53.23. 4. Bishop Canevin, 10:03.23. 5. Beaver, 10:03.75. 6. Keystone Oaks, 10:05.54. 7. Freeport, 10:11.82. 8. Southmoreland, 10:26.89.

High jump (5-2) – 1. Maris Seto, Brownsville, 5-3. 2. Miranda Schry, Shenango, 5-0. 3. Nicole Egan, South Fayette, 5-0. 4. (tie) Courtney Alexander, Our Lady of the Sacred Heart and Alexa Patsey, Riverview, 4-10. 6. Alie Seto, Brownsville, 4-8. 7. Lia Keriotis, Beaver, 4-8. 8. (tie) Samantha Chadwick, McGuffey and Alyssa Alwine, Shenango, 4-8.

Long jump (16-11) – 1. Essence Barron, New Brighton, 17-9 ½. 2. Kayla Key, Vincentian, 17-8 ¼. 3. Maris Seto, Brownsville, 17-4 ¼. 4. Elsa Antal, Riverside, 17-0 ¼. 5. Maria Deluca, Neshannock, 16-7. 6. Miranda Schry, Shenango, 16-6. 7 .Michaela Bowser, Freeport, 16-2 ¼. 8. Koryn Jozwiakowski, Fort Cherry, 16-1 ¼.

 

Triple jump (35-6) – 1. Maris Seto, Brownsville, 34-11 ½. 2. Koryn Jozwiakowski, Fort Cherry, 34-11 ½. 3. Kasey Buchholz, Keystone Oaks, 34-5 ½. 4. Elaina Smith, New Brighton, 33-9 ½. 5. Miranda Schry, Shenango, 33-9 ½. 6. Tyree Freeman, Ford City, 33-9. 7. Lyndsey Gallagher, Riverside, 33-4 ½. 8. Skylar Braga, Waynesburg, 32-11 ¾.

Pole vault (10-6) – 1. Corrie Palmer, Shenango, 9-9. 2. Page Nye, Riverside, 9-9. 3. Niki Vargo, Freedom, 9-9. 4. Reannah Martin, Apollo-Ridge, 9-9. 5. (tie) Kaylei Applegarth, Beaver and Karissa Lambert, Beaver, 9-3. 7. Allyssa Allwine, Shenango, 9-3. 8. Becca Jones, Laurel, 9-3.

 

Shot put (36-6) – 1. Kailyn Clancy, California, 45-6 ½. 2. Addy Knetzer, Chartiers-Houston, 42-10. 3. Lizzie Weimer, Burrell, 38-3. 4. Anna Frengel, Neshannock, 36-8 1⁄2. 5. Hannah Pitchford, Serra Catholic, 36-7. 6. Deja Wormsley, Chartiers-Houston, 35-11 ½. 7. Sarah Davis, Neshannock, 35-7. 8. Cheyenne Winkle, South Side Beaver, 34-0 ½.

 

 

Discus (113-0) – 1. Kailyn Clancy, California, 118-8. 2. Jenna Lucas, Fort Cherry, 113-1. 3. Rachel Bellhy, Fort Cherry, 111-7. 4. Addy Knetzer, Chartiers-Houston, 109-1. 5. Lizzie Weimer, Burrell, 108-11. 6. Sarah Davis, Neshannock, 105-4. 7. Emily Kalanish, Keystone Oaks. 8. Lauren Creem, McGuffey, 98-11.

Javelin (121-0) – 1. Jenna Lucas, Fort Cherry, 141-10. 2. Patience Frazier, Washington, 115-9. 3. Cheyenne Winkle, South Side Beaver, 115-4. 4. Zoe Pawlak, Freeport, 114-6. 5. Rachel Czulewicz, McGuffey, 113-5. 6. Katie Demi, McGuffey, 112-6. 7. Addy Knetzer, Chartiers-Houston, 111-2. 8. Niomi Willyard, Riverview, 109-2.


First Published May 15, 2014 11:12 PM

Join the conversation:

Commenting policy | How to report abuse
To report inappropriate comments, abuse and/or repeat offenders, please send an email to socialmedia@post-gazette.com and include a link to the article and a copy of the comment. Your report will be reviewed in a timely manner. Thank you.
Commenting policy | How to report abuse

Advertisement
Advertisement
Advertisement

You have 2 remaining free articles this month

Try unlimited digital access

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here

You’ve reached the limit of free articles this month.

To continue unlimited reading

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here