WPIAL Boys Class AAA Track and Field Championships

Share with others:


Print Email Read Later

Following are the eight medalists from the May 15 and 17, 2014 meets at Baldwin High School. The top four finishers in each event qualify for the PIAA championships May 23-24 at Shippensburg University. Those who finish in fifth through eighth place must meet qualifying standards, which are in parentheses next to each event.

100-meter dash (11.10) – 1. Troy Apke, Mt. Lebanon, 10.81. 2. Cameron Gray, Gateway, 10.94. 3. Jae’Len Means, Gateway, 11.05. 4. Jimmy Wheeler, West Mifflin, 11.06. 5. Jordan Whitehead, Central Valley, 11.07. 6. Jacob Rolfsen, Mt. Lebanon, 11.21. 7. Isacc Elliott, Ambridge, 11.31. 8. Aaron McCoullum, Gateway, 11.40.

200 (22.50) – 1. Ronald George, Central Catholic, 22.04. 2. Isaiah Brooks, Woodland Hills, 22.34. 3. Kevin Jeter, Gateway, 22.81. 4. Jae’Len Means, Gateway, 22.88. 5. Jordan Whitehead, Central Valley, 22.99. 6. Ben Kinnamon, Kiski Area, 23.24. 7. Isacc Elliott, Ambridge, 23.25.

400 (50.09) – 1. David Henderson, Central Catholic, 49.78. 2. Bradley Banks, Seneca Valley, 50.49. 3. Khallid Young, Penn Hills, 50.58. 4. Dontay Jacobs, Laurel Highlands, 51.01. 5. Nick Wagner, Penn-Trafford, 51.22. 6. Caden Meier, Canon-McMillan, 51.51. 7. Dylan Ruefle, Hampton, 51.52. 8. Ben Kinnamon, Kiski Area, 51.64.

800 (1:57.32) – 1. James Smith, Upper St .Clair, 1:53.23 (meet record). 2. Elias Graca, Fox Chapel, 1:53.97. 3. Dylin Wilhoite, Penn Hills, 1:54.31. 4. Brett Foster, Seneca Valley, 1:55.44. 5. Billy Dougherty, Mt. Lebanon, 1:55.82. 6. Michael Becich, North Allegheny, 1:57.12. 7. Marcus Smail, Latrobe, 1:57.17. 8. Trey Quealy, Norwin, 1:57.39.

1,600 (4:24.22) – 1. Jeff Van Kooten, Central Catholic, 4:17.39. 2. Nathan Sloan, Hampton, 4:19.09. 3. Kolbe Short, North Allegheny, 4:26.76. 4. Mike Kolor, Seneca Valley, 4:26.93. 5. Jacob Heinauer, North Hills, 4:27.36. 6. Todd Gunzenhauser, Mt. Lebanon, 4:29.47. 7. Eric Kennedy, Kiski Area, 4:31.11. 8. Ryan Lerda, South Fayette, 4:31.45.

3,200 (9:31.71) – 1. Colin Martin, Fox Chapel, 9:10.74. 2. Matt McGoey, North Allegheny, 9:16. 3. Brent Kennedy, Kiski Area, 9:21.57. 4. Hunter Wharrey, North Allegheny, 9:28.50. 5. Luke Regan, Pine-Richland, 9:29.24. 6. Caleb Wakeley, Shaler, 9:29.82. 7. Cordon Louco, North Allegheny, 9:38.71. 8. Ethan Linderman, Canon-McMillan, 9:39.57.

110 hurdles (15.10) – 1. Matthew Bernadowski, Elizabeth Forward, 14.0 (meet record). 2. Montae Nicholson, Gateway, 14.08. 3. Mitch Valko, South Fayette, 14.2. 4. Fritz Isaac, North Allegheny, 14.54. 5. Ori Rinaman, Mars, 14.55. 6. Patrick Kimball, Mt. Lebanon, 14.83. 7. Rocky Pratt, West Allegheny, 14.89. 8. Noah Bostick, North Hills, 15.85.

300 hurdles (39.80) – 1. Brandon Mitchell, Fox Chapel, 38.63. 2. Noah Bostick, North Hills, 38.84. 3. Ori Rinaman, Mars, 39.34. 4. Patrick Kimball, Mt. Lebanon, 39.61. 5. Phil Jackson, West Mifflin, 40.21. 6. Rocky Pratt, West Allegheny, 40.50. 7. James Capone, Franklin Regional, 40.51. 8. Seth Spino, Hempfield, 40.57.

400 relay (43.25) – 1. Gateway (Cameron Gray, Montae Nicholson, Kevin Jeter, Jae’Len Means), 42.91. 2. Fox Chapel, 43.71. 3. Mt. Lebanon, 43.82. 4. Norwin, 44.90. 5. Elizabeth Forward, 45.21. 6. North Allegheny, 45.26. 7. Thomas Jefferson, 45.71. 8. Belle Vernon, 45.73.

1,600 relay (3:24.03) – 1. Fox Chapel (Michael Bove, Andrew Golio, Elias Graca, Brandon Mitchell), 3:21.92. 2. Mount Lebanon, 3:21.93. 3. Moon, 3:22.46. 4. Mars, 3:23.14. 5. Penn Hills, 3:23.87. 6. Seneca Valley, 3:25.96. 7. Hampton, 3:27.47. 8. Canon-McMillan, 3:27.83.

3,200 relay (8:02.04) – 1. Indiana (Darrious Carter, Adam Lenze, Samuel Lenze, Ryan Louther), 7:55.31. 2. Seneca Valley, 7:55.32. 3. Canon-McMillan, 8:01.02. 4. Norwin, 8:03.90. 5. Hempfield, 8:04.49. 6. Pine-Richland, 8:11.68. 7. Butler, 8:14.37. 8. Knoch, 8:16.92.

High jump (6-5) – 1. Sonny Zangaro, Mars, 6-5. 2. John Heagy, Mt. Lebanon, 6-3. 3.(tie) Dan Madler, North Allegheny and Noah Bostick, North Hills, 6-1. 5. Chris McConnell, Indiana, 6-1. 6. Phillip Washington, Butler, 6-1. 7. Shane Lefever, Mt. Lebanon, 6-1. 8. Nick Patricelli, Laurel Highlands, 5-11.

Long jump (22-0) – 1. Montae Nicholson, Gateway, 23-2 ½. 2. Isaiah Brooks, Woodland Hills, 22-11 ½. 3. Schafer Swan, Central Catholic, 22-4. 4. Brian Papich, Fox Chapel, 22-1 ¼. 5. Brett White, Franklin Regional, 21-8 ¾. 6. Chris Fick, Highlands, 21-3. 7. Aaron Phelps, Penn Hills, 21-1 ¾. 8. Shane Lefever, Mt. Lebanon, 21-1 ¾.

Triple jump (44-6) – 1. Isaiah Brooks, Woodland Hills, 45-7 ¾. 2. Bricen Garner, Central Catholic, 45-7 ½. 3. Billy Ruschel, Bethel Park, 49-4 ½. 4. De’Lordian Day, Hempfield, 45-1. 5. Gary Jackson, Baldwin, 45-0 3⁄4. 6. Darrious Carter, Indiana, 45-0 ½. 7. Braxton Swan, Central Catholic, 45-0 ¼. 8. Fritz Isaac, North Allegheny, 44-6.

Pole vault (14-3) – 1. Bobby Monteparte, Hempfield, 14-0. 2. Joe Ferari, Mt. Lebanon, 14-0. 3. (tie) Tyler Kolar, Mount Pleasant, Jacob Kester, Indiana and David Kelly, Pine-Richland, 13-6. 6. Nikolai Peterson, Butler, 13-6. 7. Cody Pavlik, Elizabeth Forward, 12-6. 8. Joey Kelly, Pine-Richland, 13-6.

Shot put (52-0) – 1. Max Adams, Hempfield, 56-9 ½. 2. Lawson Monta, Greensburg Salem, 56-3 ¾. 3. Jordan Geist, Knoch, 55-3 ½. 4. Alec Rideout, Canon-McMillan, 54-0. 5. Matt Larkin, North Allegheny, 52-3. 6. Brennan McTighe, Knoch, 51-07 ¼. 7. Luke Milcic, Norwin, 51-0 ½. 8. Christopher Grecek, Keystone Oaks, 49-8.

Discus (153-0) – 1. Max Adams, Hempfield, 186-11. 2. Alec Rideout, Canon-McMillan, 159-8. 3. Jordan Geist, Knoch, 153-3. 4. Jared Blakely, Butler, 147-6. 5. Jacob Nichelson, Connellsville, 147-5. 6. Lawson Monta, Greensburg Salem, 144-2. 7. Jonah Conroy, Peters Township, 142-2. 8. Dan Siko, Latrobe, 140-0.

Javelin (178-0) – 1. Luke Smorey, Baldwin, 193-1. 2. Corey Denlinger, Indiana, 179-7. 3. Andrew Manz, North Allegheny, 171-3. 4. Skyler Mason, West Allegheny, 164-11. 5. Levar Ware, New Castle, 164-06. 6. John King, Mars, 162-2. 7. Zach Casagrande, Yough, 155-0. 8. Donnie Bakewell, Yough, 153-10.


First Published May 15, 2014 11:20 PM

Join the conversation:

Commenting policy | How to report abuse
To report inappropriate comments, abuse and/or repeat offenders, please send an email to socialmedia@post-gazette.com and include a link to the article and a copy of the comment. Your report will be reviewed in a timely manner. Thank you.
Commenting policy | How to report abuse

Advertisement
Advertisement
Advertisement

You have 2 remaining free articles this month

Try unlimited digital access

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here

You’ve reached the limit of free articles this month.

To continue unlimited reading

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here