WPIAL Girls Class AAA Track and Field Championships

Share with others:


Print Email Read Later

Following are the eight medalists from the May 16, 2013 meet at Baldwin High School. The top four finishers in each event qualify for the PIAA championships May 24-25 at Shippensburg University. Those who finish in fifth through eighth place must meet qualifying standards, which are in parentheses next to each event.

100-meter dash (12.67) -- 1. Lauren Costa, West Allegheny, 12.27. 2. Taylor McCorkle, Oakland Catholic, 12.31. 3. Jasmine Jones, Hempfield, 12.50. 4. Riley Leisman, Canon-McMillan, 12.60. 5. Juliana Galante, Mt. Lebanon, 12.80. 6. Paige Allen, Butler, 12.84. 7. Ashley Amato, Plum, 12.86. 8. Kat Quigley, Pine-Richland, 12.94.

200 (25.91) -- 1. Jasmine Jones, Hempfield, 25.29. 2. Taylor McCorkle, Oakland Catholic, 25.35. 3. Desiree Garland, Woodland Hills, 25.53. 4. Riley Leisman, Canon-McMillan, 26.28. 5. Emily Griffin, Mt. Lebanon, 26.56. 6. Cheyenne Lewis, Woodland Hills, 26.71. 7. Brea Hall, McKeesport, 26.78. 8. Amanda Batey, Norwin, 27.49.

400 (58.80) -- 1. Hanna Green, Latrobe, 56.58. 2. Desiree Garland, Woodland Hills, 56.65. 3. Aiyanna Crawford, Gateway, 57.07. 4. Dejalynn Peterson, Chartiers Valley, 57.72. 5. Jessica Hurley, Indiana, 58.58. 6. Nicole Rich, North Allegheny, 59.72. 7. Ellie Meinzer, Mt. Lebanon, 59.89. 8. Sarah Cook, Hampton, 59.97.

800 (2:18.47) -- 1. Brianna Schwartz, Shaler, 2:10.38 (record). 2. Gina Alm, Hampton, 2:13.65. 3. Amanda Ruschel, Bethel Park, 2:14.72. 4. Alexis O'Shea, West Allegheny, 2:15.04. 5. Aiyanna Crawford, Gateway, 2:15.57. 6. Julie Kocjancic, Mt. Lebanon, 2:15.78. 7. Lauren Neugebauer-Wagner, Hampton, 2:21.99. 8. Caitlyn Janeda, North Hills, 2:22.76.

1,600 (5:13.37) -- 1. Brianna Schwartz, Shaler, 4:47.07. 2. Kelsey Potts, Mt. Lebanon, 4:55.17. 3. Betsy Erlanger, Upper St. Clair, 4:56.35. 4. Mary Malone, North Hills, 5:01.59. 5. Alexis O'Shea, West Allegheny, 5:03.61. 6. Emma Slevin, Fox Chapel, 5:05.11. 7. Julie Friend, Uniontown, 5:05.98. 8. Audrey Gordon, Mt. Lebanon, 5:06.03.

3,200 (11:13.30) -- 1. Shannon Malone, North Hills, 10:41.24. 2. Madeleine Davison, North Allegheny, 11:03.09. 3. Jillian Hunsberger, Mt. Lebanon, 11:07.91. 4. Betsy Erlanger, Upper St. Clair, 11:07.94. 5. Julie Friend, Uniontown, 11:09.11. 6. Bria McMahon, Franklin Regional, 11:17.95. 7. Mary Malone, North Hills, 11:27.21. 8. Kaitlyn Figurelli, Franklin Regional, 11:32.88.

100 hurdles (15.65) -- 1. Maddie Holmberg, Hempfield, 14.98. 2. Beatrice Goodyear, Mt. Lebanon, 15.18. 3. Tori Soeder, Shaler, 15.46. 4. Kristina Coyne, Chartiers Valley, 15.48. 5. Lauren Costa, West Allegheny, 15.52. 6. Kat Quigley, Pine-Richland, 15.71. 7. Jahniah McAllister, Gateway, 15.77. 8. Angela McCowin, Ellwood City, 15.84.

300 hurdles (46.60) -- 1. Maddie Holmberg, Hempfield, 43.97. 2. Amanda Spencer, Hampton, 44.35. 3. Maddie Mueseler, Latrobe, 45.49. 4. Katie Bozzo, Knoch, 46.04. 5. Natalie Corrado, Mt. Lebanon, 46.07. 6. Tatiana Cloud, Kiski Area, 46.44. 7. Nevia Orsini, Penn Hills, 46.53. 8. Kylie Manuppelli, Pine-Richland, 46.61.

400 relay (49.96) -- 1. Hempfield (Janelle Crosby, Ravenne O'Lear, Bridget Guy, Maddie Holmberg), 47.76. 2. Mt. Lebanon, 48.17. 3. Woodland Hills, 48.67. 4. West Allegheny, 49.16. 5. Pine-Richland, 49.37. 6. Elizabeth Forward, 49.48. 7. Norwin, 49.58 8. North Hills, 49.64.

1,600 relay (4:02.50) -- 1. Latrobe (Maddie Mueseler, Francesca Fazzini, Allison LaDuke, Hanna Green), 3:54.61. 2. Hampton, 3:56.27. 3. North Allegheny, 4:00.83. 4. Hempfield, 4:01.22. 5. Mt. Lebanon, 4:01.38. 6. West Allegheny, 4:02.19. 7. Penn Hills, 4:06.33. 8. Kiski Area, 4:07.96.

3,200 relay (9:35.48) -- 1. Latrobe (Francesca Fazzini, Allison LaDuke, Mary Fratto, Hanna Green), 9:23.63. 2. North Allegheny, 9:27.14. 3. Kiski Area, 9:33.84. 4. Pine-Richland, 9:35.12. 5. Peters Township, 9:41.26. 6. Uniontown, 9:46.58. 7. Mt. Lebanon, 9:51.89. 8. Laurel Highlands, 9:53.43.

High jump (5-3) -- 1. India McCoy, Ambridge, 5-7. 2. Kristina Coyne, Chartiers Valley, 5-5. 3. (tie) Danielle Carmen, South Park, Nicole Bell, Uniontown and Krista Pietropola, Plum, 5-3. 6. Julia Baxter, Butler, 5-3. 7. Kylie Farrell, Shaler, 5-3. 8. Sophia Esposito, Montour, 5-1.

Long jump (17-3) -- 1. Shatori Walker-Kimbrough, Hopewell, 19-2 3/4. 2. Gloria Schifino, Penn Hills, 18-6. 3. Bridget Guy, Hempfield, 18-5 1/2. 4. Maddie Holmberg, Hempfield, 18-5. 5. Lydia Dennis, Mars, 18-2 3/4. 6. Danielle Carmen, South Park, 17-8 3/4. 7. Caroline Opferman, West Mifflin, 17-8 1/4. 8. Kennedy Evans, Butler, 17-7 1/2.

Triple jump (36-6) -- 1. Shatori Walker-Kimbrough, Hopewell, 37-11 3/4. 2. Lydia Dennis, Mars, 37-9 1/2. 3. Danielle Carmen, South Park, 36-9. 4. Lauren George, Hempfield, 36-4 3/4. 5. Aaliyah Winfrey, Laurel Highlands, 35-9 1/4. 6. Erin Wilt, Latrobe, 35-6 1/2. 7. Katelyn Stebbins, Seneca Valley, 34-9 1/2. 8. Tori Soeder, Shaler, 34-9 1/2.

Pole vault (11-0) -- 1. Kelsey Plecenik, Norwin, 12-1. 2. Cassidy Shephard, Greensburg Salem, 11-9. 3. Bridget Guy, Hempfield, 11-6. 4. Maddie Williams, Peters Township, 11-6. 5. Brooke Mancuso, North Allegheny, 11-6. 6. Casey Lehecka, North Allegheny, 11-6. 7. (tie) Lexi Masterson, Hempfield and Courtney McQuaide, Greensburg Salem, 11-3.

Discus (118-0) -- 1. Rachel Boody, Shaler, 123-10. 2. Emily Thomas, Mars, 121-11. 3. Deilenna DeVaughn, West Mifflin, 121-4. 4. Alexandra Stevenson, Bethel Park, 120-10. 5. Samantha Merz, Elizabeth Forward, 119-9. 6. Rachel Fyalkowski, Hempfield, 119-8. 7. Jenna Farruggia, Hempfield, 117-8. 8. Rachel Wattick, Canon-McMillan, 114-3.

Shot put (37-6) -- 1. April Krivoniak, Latrobe, 41-11. 2. Rachel Fyalkowski, Hempfield, 40-9 1/2. 3. Deilenna DeVaughn, West Mifflin, 40-0. 4. Ava Bonetti, Butler, 39-9 1/2. 5. Brianna Vincenti, Central Valley, 39-4 1/2. 6. Jess Beal, Hempfield, 37-6. 7. Kathleen Davey, Canon-McMillan, 37-0 3/4. 8. Andrea Paterra, Elizabeth Forward, 36-8.

Javelin (122-0) -- 1. Morgan DeFloria, Hempfield, 139-8. 2. Jessica Slagus, Belle Vernon, 130-2. 3. Sarah Stanley, South Park, 128-8. 4. April Krivoniak, Latrobe, 126-10. 5. Abbie Trzeciak, Seneca Valley, 124-7. 6. Aaryn Gray, Indiana, 122-8. 7. Crystal Brantner, North Hills, 122-7. 8. Rachel Keto, Norwin, 121-4.

hsother


Advertisement
Advertisement
Advertisement

You have 2 remaining free articles this month

Try unlimited digital access

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here

You’ve reached the limit of free articles this month.

To continue unlimited reading

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here