WPIAL Wrestling Individual rankings

Share with others:


Print Email Read Later
WPIAL Wrestling Individual rankings

CLASS AAA

103 -- 1. Colton Shorts, Canon-McMillan (15-1), 2. Domenic Forys, North Allegheny (14-4), 3. Nathan Russo, Belle Vernon (7-1), 4. James Harrison, West Mifflin (9-1), 5. Austin Caldwell, Greensburg Salem (15-4), 6. Ryan Hardaway, Kiski Area (12-5).

112 -- 1. Connor Schram, Canon-McMillan (18-0), 2. Willie Bohince, Penn-Trafford (16-5), 3. Chace Small, Latrobe (11-3), 4. Joey Alessandro, Hempfield (14-4), 5. Greg Gaus, North Allegheny (2-1), 6. Filippo Crivelli, Hopewell (11-2).

119 -- 1. Derrick Nelson, Waynesburg (19-2), 2. Paul Bewak, Hempfield (15-4), 3. Ethan Kenney, Connellsville (11-4), 4. Tyler Smith, Franklin Regional (19-3), 5. Tim Connelly, Penn-Trafford (14-4), 6. Joel Pezze, Norwin (10-3).

125 -- 1. Nico Megaludis, Franklin Regional (22-0), 2. Zach McGinnis, Waynesburg (17-2), 3. Mackenzie McGuire, Upper St. Clair (9-0), 4. Dom Nania, Hempfield (18-4), 5. Sammy Minor, Canon-McMillan (14-5), 6. Cole Landowski, Kiski Area (1-0).

130 -- 1. Solomon Chishko, Canon-McMillan (16-1), 2. John Pezze, Norwin (9-0), 3. Tanner Wiltrout, Connellsville (10-5), 4. Trevor Medlang, Franklin Regional (18-2), 5. Peter Craig, Hampton (12-2), 6. Derek Evanovich, Peters Township (14-0).

135 -- 1. Dario Dobbin, Canon-McMillan (17-4), 2. Heath Coles, Norwin (5-2), 3. Ty Lydic, Latrobe (11-1), 4. Dylan Mogan, Bethel Park (12-4), 5. John Marotto, Plum (10-2), 6. Sam Molina, Fox Chapel (8-0).

140 -- 1. Jesse Swink, Connellsville (14-6), 2. Matt Tadich, Norwin (11-0), 3. Tyler Manion, Central Catholic (14-6), 4. Michael Ardeno, Trinity (7-2), 5. Kevin Synan, Hampton (13-2), 6. Austin Wilding, Upper St. Clair (10-1).

145 -- 1. Eric Nutter, Central Catholic (14-5), 2. Nick Catalano, Canon-McMillan (19-1), 3. Chris Milligan, Albert Gallatin (10-4), 4. Zach Voytek, Greensburg Salem (17-1), 5. Cody Mutkus, Hopewell (10-3), 6. Erik Rayman, Norwin (9-3).

152 -- 1. Lorenzo Thomas, Central Catholic (15-3), 2. Ben Johnson, Franklin Regional (17-2), 3. Marco Crivelli, Hopewell (12-3), 4. Patrick Palmer, Albert Gallatin (10-4), 5. Mike Crawford, Butler (13-2), 6. Joseph Washington, Penn Hills (11-1).

160 -- 1. Jason Luster, Central Catholic (18-1), 2. Aaron McKinney, West Allegheny (12-2), 3. Alex DeCiantis, North Allegheny (7-2), 4. Dakoda Collins, Butler (13-2), 5. Anthony Cable, Greensburg Salem (15-3), 6. Zack Zavatsky, Latrobe (12-4).

171 -- 1. Nick Bonaccorsi, Bethel Park (16-0), 2. Cole Baxter, Butler (15-1), 3. Jarred Lux, North Allegheny (15-2), 4. Jacob Lowry, Albert Gallatin (12-3), 5. Ben Barcasky, Moon (13-1), 6. Scott Allen, Mt. Lebanon (10-1).

189 -- 1. Matt McCutcheon, Kiski Area (16-0), 2. Perry Hills, Central Catholic (19-5), 3. Nikos Garofola, Hempfield (17-2), 4. Jake Hart, Hampton (13-2), 5. Scott Mohring, Latrobe (9-4), 6. Jeremy Ellis, Waynesburg (13-4).

215 -- 1. Neal Rands, Ringgold (7-1), 2. Kyle McWreath, Trinity (9-0), 3. Dante Nania, Hempfield (17-1), 4. Jordan Shulman, Hampton (15-2), 5. Alex Campbell, Canon-McMillan (15-4), 6. Zach DeLuca, Central Catholic (12-6).

285 -- 1. Cody Klempay, Canon-McMillan (18-0), 2. Anthony DiLonardo, Plum (13-0), 3. Nick Yaroszewski, Hampton (12-2), 4. Trey Cole, Central Catholic (13-7), 5. Connor Downs, Penn-Trafford (17-4), 6. Luke Fleck, Franklin Regional (16-5).

CLASS AA

103 -- 1. Russ Losteter, South Allegheny (6-0), 2. Jason Nolf, Kittanning (12-0), 3. John Demaske, Jefferson-Morgan (7-1), 4. Richie McGinnis, Chartiers-Houston (11-5).

112 -- 1. Nick Hough, Mt. Pleasant (17-2), 2. Nathan Reckner, South Side Beaver (10-3), 3. Jason Miller, Jefferson-Morgan (15-2), 4. Zach Swarrow, Beth-Center (5-2).

119 -- 1. James Gulibon, Derry Area (14-0), 2. Philip Elias, Shady Side Academy (2-0), 3. Tyler Rommes, Burgettstown (11-1), 4. Vince Vahaly, Bentworth (10-1).

125 -- 1. Geoff Alexander, Shady Side Academy (12-3), 2. Sean LaVella, Jeannette (16-3), 3. Brandon Texiera, Valley (12-2), 4. Aaron Toth, Charleroi (6-4).

130 -- 1. Anthony Elias, Shady Side Academy (10-5), 2. Dominic Pulcini, Burgettstown (10-2), 3. Avery Overly, Southmoreland (7-4), 4. Shane Black, Jefferson-Morgan (13-6).

135 -- 1. Michael DePalma, Jeannette (16-0), 2. Dave Makara, Burrell (4-1), 3. Josh Kwasny, Charleroi (8-2), 4. Connor Payne, South Side Beaver (11-5).

140 -- 1. Travis Shaffer, Derry Area (12-4), 2. Tanner Sutton, Chartiers-Houston (13-3), 3. Jeremy Landowski, Burrell (10-2), 4. Jake Durbin, West Greene (8-1).

145 -- 1. David Demor, South Side Beaver (12-3), 2. Michael Innes, Chartiers-Houston (16-3), 3. Matt Drabick, Keystone Oaks (9-1), 4. Dylan Fleming, Burgettstown (11-2).

152 -- 1. Nick Carr, South Fayette (9-0), 2. Montana Trombetta, Carlynton (2-0), 3. Francis Mizia, Bentworth (10-1), 4. Mike Pavasko, Steel Valley (9-0).

160 -- 1. Travis McKillop, Burrell (10-0), 2. Cody Wiercioch, Charleroi (10-1), 3. Dylan Demain, Bentworth (10-2), 4. Quincy Hathaway, Jefferson-Morgan (14-1).

171 -- 1. Dakota DesLauriers, Burrell (8-1), 2. Sam Guidi, Fort Cherry (9-1), 3. Gus Mizia, Bentworth (11-0), 4. Dustin Conti, Jefferson-Morgan (13-5).

189 -- 1. Jay Taylor, Burrell (10-2), 2. Jordan Kitta, Southmoreland (10-0), 3. Gary Kiefer, Fort Cherry (5-0), 4. Zane King, Elderton (11-2).

215 -- 1. Brian Beattie, Burrell (10-0), 2. Greg Kumer, Fort Cherry (6-0), 3. Anthony Deni, Jeannette (9-4), 4. Wes Schmidt, Kittanning (10-4).

285 -- 1. Jeff Tarley, Beth-Center (5-0), 2. Corey Garry, Fort Cherry (10-0), 3. Nate Grandelis, Chartiers-Houston (10-3), 4. Brian Rush, Jefferson-Morgan (13-5).

WPIAL WRESTLING INDIVIDUAL RANKINGS

CLASS AAA

103 -- 1. Colton Shorts, Canon-McMillan (15-1), 2. Domenic Forys, North Allegheny (14-4), 3. Nathan Russo, Belle Vernon (7-1), 4. James Harrison, West Mifflin (9-1), 5. Austin Caldwell, Greensburg Salem (15-4), 6. Ryan Hardaway, Kiski Area (12-5).

112 -- 1. Connor Schram, Canon-McMillan (18-0), 2. Willie Bohince, Penn-Trafford (16-5), 3. Chace Small, Latrobe (11-3), 4. Joey Alessandro, Hempfield (14-4), 5. Greg Gaus, North Allegheny (2-1), 6. Filippo Crivelli, Hopewell (11-2).

119 -- 1. Derrick Nelson, Waynesburg (19-2), 2. Paul Bewak, Hempfield (15-4), 3. Ethan Kenney, Connellsville (11-4), 4. Tyler Smith, Franklin Regional (19-3), 5. Tim Connelly, Penn-Trafford (14-4), 6. Joel Pezze, Norwin (10-3).

125 -- 1. Nico Megaludis, Franklin Regional (22-0), 2. Zach McGinnis, Waynesburg (17-2), 3. Mackenzie McGuire, Upper St. Clair (9-0), 4. Dom Nania, Hempfield (18-4), 5. Sammy Minor, Canon-McMillan (14-5), 6. Cole Landowski, Kiski Area (1-0).

130 -- 1. Solomon Chishko, Canon-McMillan (16-1), 2. John Pezze, Norwin (9-0), 3. Tanner Wiltrout, Connellsville (10-5), 4. Trevor Medlang, Franklin Regional (18-2), 5. Peter Craig, Hampton (12-2), 6. Derek Evanovich, Peters Township (14-0).

135 -- 1. Dario Dobbin, Canon-McMillan (17-4), 2. Heath Coles, Norwin (5-2), 3. Ty Lydic, Latrobe (11-1), 4. Dylan Mogan, Bethel Park (12-4), 5. John Marotto, Plum (10-2), 6. Sam Molina, Fox Chapel (8-0).

140 -- 1. Jesse Swink, Connellsville (14-6), 2. Matt Tadich, Norwin (11-0), 3. Tyler Manion, Central Catholic (14-6), 4. Michael Ardeno, Trinity (7-2), 5. Kevin Synan, Hampton (13-2), 6. Austin Wilding, Upper St. Clair (10-1).

145 -- 1. Eric Nutter, Central Catholic (14-5), 2. Nick Catalano, Canon-McMillan (19-1), 3. Chris Milligan, Albert Gallatin (10-4), 4. Zach Voytek, Greensburg Salem (17-1), 5. Cody Mutkus, Hopewell (10-3), 6. Erik Rayman, Norwin (9-3).

152 -- 1. Lorenzo Thomas, Central Catholic (15-3), 2. Ben Johnson, Franklin Regional (17-2), 3. Marco Crivelli, Hopewell (12-3), 4. Patrick Palmer, Albert Gallatin (10-4), 5. Mike Crawford, Butler (13-2), 6. Joseph Washington, Penn Hills (11-1).

160 -- 1. Jason Luster, Central Catholic (18-1), 2. Aaron McKinney, West Allegheny (12-2), 3. Alex DeCiantis, North Allegheny (7-2), 4. Dakoda Collins, Butler (13-2), 5. Anthony Cable, Greensburg Salem (15-3), 6. Zack Zavatsky, Latrobe (12-4).

171 -- 1. Nick Bonaccorsi, Bethel Park (16-0), 2. Cole Baxter, Butler (15-1), 3. Jarred Lux, North Allegheny (15-2), 4. Jacob Lowry, Albert Gallatin (12-3), 5. Ben Barcasky, Moon (13-1), 6. Scott Allen, Mt. Lebanon (10-1).

189 -- 1. Matt McCutcheon, Kiski Area (16-0), 2. Perry Hills, Central Catholic (19-5), 3. Nikos Garofola, Hempfield (17-2), 4. Jake Hart, Hampton (13-2), 5. Scott Mohring, Latrobe (9-4), 6. Jeremy Ellis, Waynesburg (13-4).

215 -- 1. Neal Rands, Ringgold (7-1), 2. Kyle McWreath, Trinity (9-0), 3. Dante Nania, Hempfield (17-1), 4. Jordan Shulman, Hampton (15-2), 5. Alex Campbell, Canon-McMillan (15-4), 6. Zach DeLuca, Central Catholic (12-6).

285 -- 1. Cody Klempay, Canon-McMillan (18-0), 2. Anthony DiLonardo, Plum (13-0), 3. Nick Yaroszewski, Hampton (12-2), 4. Trey Cole, Central Catholic (13-7), 5. Connor Downs, Penn-Trafford (17-4), 6. Luke Fleck, Franklin Regional (16-5).

CLASS AA

103 -- 1. Russ Losteter, South Allegheny (6-0), 2. Jason Nolf, Kittanning (12-0), 3. John Demaske, Jefferson-Morgan (7-1), 4. Richie McGinnis, Chartiers-Houston (11-5).

112 -- 1. Nick Hough, Mt. Pleasant (17-2), 2. Nathan Reckner, South Side Beaver (10-3), 3. Jason Miller, Jefferson-Morgan (15-2), 4. Zach Swarrow, Beth-Center (5-2).

119 -- 1. James Gulibon, Derry Area (14-0), 2. Philip Elias, Shady Side Academy (2-0), 3. Tyler Rommes, Burgettstown (11-1), 4. Vince Vahaly, Bentworth (10-1).

125 -- 1. Geoff Alexander, Shady Side Academy (12-3), 2. Sean LaVella, Jeannette (16-3), 3. Brandon Texiera, Valley (12-2), 4. Aaron Toth, Charleroi (6-4).

130 -- 1. Anthony Elias, Shady Side Academy (10-5), 2. Dominic Pulcini, Burgettstown (10-2), 3. Avery Overly, Southmoreland (7-4), 4. Shane Black, Jefferson-Morgan (13-6).

135 -- 1. Michael DePalma, Jeannette (16-0), 2. Dave Makara, Burrell (4-1), 3. Josh Kwasny, Charleroi (8-2), 4. Connor Payne, South Side Beaver (11-5).

140 -- 1. Travis Shaffer, Derry Area (12-4), 2. Tanner Sutton, Chartiers-Houston (13-3), 3. Jeremy Landowski, Burrell (10-2), 4. Jake Durbin, West Greene (8-1).

145 -- 1. David Demor, South Side Beaver (12-3), 2. Michael Innes, Chartiers-Houston (16-3), 3. Matt Drabick, Keystone Oaks (9-1), 4. Dylan Fleming, Burgettstown (11-2).

152 -- 1. Nick Carr, South Fayette (9-0), 2. Montana Trombetta, Carlynton (2-0), 3. Francis Mizia, Bentworth (10-1), 4. Mike Pavasko, Steel Valley (9-0).

160 -- 1. Travis McKillop, Burrell (10-0), 2. Cody Wiercioch, Charleroi (10-1), 3. Dylan Demain, Bentworth (10-2), 4. Quincy Hathaway, Jefferson-Morgan (14-1).

171 -- 1. Dakota DesLauriers, Burrell (8-1), 2. Sam Guidi, Fort Cherry (9-1), 3. Gus Mizia, Bentworth (11-0), 4. Dustin Conti, Jefferson-Morgan (13-5).

189 -- 1. Jay Taylor, Burrell (10-2), 2. Jordan Kitta, Southmoreland (10-0), 3. Gary Kiefer, Fort Cherry (5-0), 4. Zane King, Elderton (11-2).

215 -- 1. Brian Beattie, Burrell (10-0), 2. Greg Kumer, Fort Cherry (6-0), 3. Anthony Deni, Jeannette (9-4), 4. Wes Schmidt, Kittanning (10-4).

285 -- 1. Jeff Tarley, Beth-Center (5-0), 2. Corey Garry, Fort Cherry (10-0), 3. Nate Grandelis, Chartiers-Houston (10-3), 4. Brian Rush, Jefferson-Morgan (13-5).



You have 2 remaining free articles this month

Try unlimited digital access

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here

You’ve reached the limit of free articles this month.

To continue unlimited reading

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here