Boys basketball tipoff tournament schedule

Share with others:


Print Email Read Later

BETHEL PARK TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 6 -- Bethel Park vs. Thomas Jefferson, 1:30 p.m.; McDowell vs. Brashear, 3:30 p.m.

Dec. 7 -- Thomas Jefferson vs. McDowell, 1 p.m.; Bethel Park vs. Brashear, 3 p.m.

BRENTWOOD TOURNAMENT

Dec. 6 -- Steel Valley vs. South Park, 6 p.m.; Carrick vs. Brentwood, 8 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 3 p.m.; Championship, 7 p.m.

BROWNSVILLE TOURNAMENT

Dec. 6 -- South Allegheny vs. Elizabeth Forward, 5 p.m.; Southmoreland vs. Brownsville, 9 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 3 p.m.; Championship, 7 p.m.

BUTLER TOURNAMENT

Dec. 6 -- Wilkinsburg vs. Vincentian, 6:30 p.m.; Butler vs. Slippery Rock, 8 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 5 p.m.; Championship, 6:30 p.m.

CANON-McMILLAN TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 6 -- Trinity vs. Washington, 6:30 p.m.; Burgettstown vs. Canon-McMillan, 8 p.m.

Dec. 7 -- Burgettstown vs. Trinity, 6:30 p.m.; Washington vs. Canon-McMillan, 8 p.m.

DuBOIS CENTRAL CATHOLIC TOURNAMENT

Dec. 6 -- North Catholic vs. Johnsonburg, 4:30 p.m.; DuBois vs. Boalsburg St. Joseph’s Academy, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 5:30 p.m.; Championship, 7 p.m.

ELLWOOD CITY TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 6 -- Union vs. Beaver Falls, 6 p.m.; Ellwood City vs. Laurel, 8 p.m.

Dec. 7 -- Union vs. Laurel, 6 p.m.; Ellwood City vs. Beaver Falls, 8 p.m.

FAYETTE COUNTY COACHES TOURNAMENT

Round Robin

At Penn State Fayette

Dec. 6 -- Uniontown vs. Albert Gallatin, 5:45 p.m.; Laurel Highlands vs. Connellsville, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Laurel Highlands vs. Albert Gallatin, 5:45 p.m.; Connellsville vs. Uniontown, 7:30 p.m.

FORT CHERRY TOURNAMENT

DEC. 6 -- South Fayette vs. Avonworth, 6 p.m.; Fort Cherry vs Westinghouse, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

GEIBEL TOURNAMENT

Dec. 6 -- Geibel vs. West Greene, 5 p.m., Frazier vs. Mapletown, 7 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 5 p.m.; Championship, 7 p.m.

HEMPFIELD TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 6 -- Jeannette vs. Keystone Oaks, 5 p.m.; Greensburg Salem vs. Hempfield, 6:30 p.m.; Greensburg Central Catholic vs. McKeesport, 8 p.m.

Dec. 7 -- Keystone Oaks vs. Greensburg Salem, 5 p.m.; McKeesport vs. Jeannette, 6:30 p.m.; Hempfield vs. Greensburg Central Catholic, 8 p.m.

HOMER-CENTER TOURNAMENT

Dec. 6 -- Derry vs. Cambria Heights, 5:30 p.m.; Homer-Center vs. Harmony, 8:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 4:30 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

INDIANA TOURNAMENT

Dec. 6 -- Westmont Hilltop vs. Hollidaysburg, 5 p.m.; Indiana vs. Calvary Baptist, 8:15 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 5 p.m.; Championship, 8:15 p.m.

JEFFERSON-MORGAN TOURNAMENT

Dec. 6 -- Carmichaels vs. Renaissance Christian, 3:30 p.m.; Jefferson-Morgan vs. Carlynton, 5:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, noon; Championship, 1:30 p.m.

JULIUS McCOY TOURNAMENT

At Farrell

Dec. 6 -- Kennedy Catholic vs. Imani Christian, 6 p.m.; Latrobe vs. Farrell, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

KEYSTONE TOURNAMENT

Dec. 6 -- DuBois vs. Knoch, 6:30 p.m.; Venango Catholic vs. Keystone, 8 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

KITTANNING TOURNAMENT

Dec. 6 -- Burrell vs. Grove City, 5 p.m.; Riverview vs. Kittanning, 8 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 3:30 p.m.; Championship, 7 p.m.

KSA TOURNAMENT

At Nassau, Bahamas

Round Robin

Dec. 6 -- Tottenville, N.Y. vs. Chartiers Valley, 9 a.m.; Chartiers Valley vs. Pace, Fla., 3 p.m.

Dec. 7 --Chartiers Valley vs. Ralston Valley, Colo., noon.

LEECHBURG TOURNAMENT

Dec. 6 -- Winchester Thurston vs. Apollo-Ridge, 6 p.m.; Saltsburg vs. Leechburg, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

MARION CENTER TOURNAMENT

Dec. 6 -- West Shamokin vs. Punxsutawney, 4:30 p.m.; Allegheny-Clarion Valley vs. Marion Center, 9 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 2 p.m.; Championship, 8 p.m.

McGUFFEY TOURNAMENT

Dec. 6 -- Waynesburg vs. Chartiers-Houston, 6 p.m.; Avella vs. McGuffey, 8 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 8 p.m.

MIDLAND TOURNAMENT

Dec. 6 -- Sto-Rox vs. New Brighton, 6 p.m.; Propel Andrew Street vs. Lincoln Park, 8 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 8 p.m.

MT. LEBANON TOURNAMENT

Dec. 6 -- Johnstown vs. Mt. Lebanon, 4 p.m.; Central Catholic vs. Kiski Area, 8:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

NESHANNOCK TOURNAMENT

Dec. 6 -- Mercyhurst Prep vs. Shenango, 6 p.m.; Neshannock vs. East Allegheny, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 5 p.m.; Championship, 6:30 p.m.

NEW CASTLE TOURNAMENT

Dec. 6 -- St. Mary’s, Md. vs. Perry, 6:30 p.m.; West Middlesex vs. New Castle, 8 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 3:30 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

NORTH HILLS TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 6 -- Fox Chapel vs. Our Lady of the Sacred Heart, 6:30 p.m.; North Hills vs. Baldwin, 8 p.m.

Dec. 7 -- Fox Chapel vs. Baldwin, noon; North Hills vs. Our Lady of the Sacred Heart, 1:30 p.m.

PENN-TRAFFORD TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 6 -- Norwin vs. Mount Pleasant, 3:30 p.m.; Hampton vs. Penn-Trafford, 6:30 p.m.

Dec. 7 -- Hampton vs. Norwin, 1 p.m., Mount Pleasant vs. Penn-Trafford, 5:30 p.m.

PETERS TOWNSHIP TOURNAMENT

Dec. 6 -- Gateway vs. Altoona, 6 p.m.; Peters Township vs. Seton-LaSalle, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 1:30 p.m.; Championship, 4:30 p.m.

PINE-RICHLAND TOURNAMENT

Dec. 6 -- Allderdice vs. Woodland Hills, 6 p.m.; Summit Academy vs. Pine-Richland, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

PLUM TOURNAMENT

Dec. 6 -- Shaler vs. Deer Lakes, 6 p.m.; Plum vs. Highlands, 8 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 8 p.m.

QUAKER VALLEY TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 6 -- Cornell vs. Eden Christian, 6 p.m.; Quigley vs. Quaker Valley, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Quigley vs. Cornell, 5:30 p.m.; Eden Christian vs. Quaker Valley, 7 p.m.

RIVERSIDE TOURNAMENT

Dec. 6 -- Mohawk vs. Beaver, 6 p.m.; Riverside vs. Beaver County Christian, 7:45 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 4 p.m.; Championship, 5:45 p.m.

SCOTT LANG MEMORIAL TOURNAMENT

At Mars

Dec. 6 -- Seneca Valley vs. Penn Hills, 6 p.m.; Mars vs. Shady Side Academy, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

SOUTH SIDE BEAVER TOURNAMENT

Dec. 6 -- Freedom vs. Western Beaver, 5:15 p.m.; South Side Beaver vs. Rochester, 8:45 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 4 p.m.; Championship, 8 p.m.

SPRINGDALE TOURNAMENT

Dec. 6 -- Northgate vs. Valley, 5 p.m.; Yough vs. Springdale, 8 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 5 p.m.; Championship, 8 p.m.

STATE COLLEGE TOURNAMENT

Dec. 6 -- North Allegheny vs. La Salle College H.S., 6 p.m.; Norristown vs. State College, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 2 p.m.; Championship, 3:30 p.m.

ST. JOSEPH TOURNAMENT

Dec. 6 -- Freeport vs. Trinity Christian, 3 p.m.; St. Joseph vs. Ford City, 6:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 4:45 p.m.; Championship, 8:15 p.m.

UPPER ST. CLAIR TOURNAMENT

Dec. 6 -- Franklin Regional vs. Obama Academy, 6 p.m.; Upper St. Clair vs. Monessen, 7:30 p.m.

Dec. 7 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

WEST ALLEGHENY TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 6 -- Moon vs. Hopewell, 5:30 p.m.; Damascus, Md. vs. Central Valley, 7 p.m.; Genoa, Ohio vs. West Allegheny, 8:30 p.m.

Dec. 7 -- Damascus, Md. vs. West Allegheny, noon; Central Valley vs. Moon, 1:30 p.m.; Genoa, Ohio vs. Hopewell, 3 p.m.


Join the conversation:

Commenting policy | How to report abuse
To report inappropriate comments, abuse and/or repeat offenders, please send an email to socialmedia@post-gazette.com and include a link to the article and a copy of the comment. Your report will be reviewed in a timely manner. Thank you.
Commenting policy | How to report abuse

Advertisement

Create a free PG account.
Already have an account?
Advertisement