Revised Boys Basketball Holiday Tournament Schedule

Share with others:


Print Email Read Later

All games scheduled for Dec. 26 were postponed because of weather. Following is the revised boys basketball holiday tournament schedule involving teams from the WPIAL and City League.

ALTOONA TOURNAMENT

Dec. 27 -- Euclid, Ohio vs. Philadelphia West Catholic, 4 p.m.; Pine-Richland vs. Altoona, 7:30 p.m.

Dec. 28 -- Consolation, 4 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

AMBRIDGE SHOOTOUT

Round Robin

Dec. 27 -- Carrick vs. Quaker Valley, 6 p.m.

Dec. 28 -- Carrick vs. Ambridge, 7:30 p.m.

APOLLO-RIDGE TOURNAMENT

Dec. 27 -- Saltsburg vs. Leechburg, 4:30 p.m.; Apollo-Ridge vs. Harvest Baptist, 7:30 p.m.

Dec. 28 -- Consolation, 4:30 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

BISHOP CANEVIN TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 28 -- Bishop Canevin vs. Allderdice, 5 p.m.; Quigley Catholic vs. Fort Cherry, 6:30 p.m.

Dec. 29 -- Allderdice vs. Fort Cherry, 1:30 p.m.; Quigley Catholic vs. Bishop Canevin, 5:30 p.m.

BOB WETTIG MEMORIAL TOURNAMENT

At Richmond, Ind.

Dec. 27 -- Jennings County, Ind. vs. Rock Creek Academy, Ind., 9 a.m.; Guerin Catholic, Ind. vs. Portage, Ind., 10:30 a.m.; East Central, Ind. vs. Mt. Lebanon, noon; Jeffersonville, Ind. vs. Indy Metro, 1:30 p.m.; Columbus North, Ind. vs. Arlington, Ind., 4 p.m.; Connersville, Ind. vs. Tipton, Ind., 5:30 p.m.; Richmond, Ind. vs. Tindley, Ind., 7 p.m.; Floyd Central, Ind. vs. Chatard, Ind., 8:30 p.m.

Dec. 28 -- Quarterfinals and Loser's Bracket.

Dec. 29 -- Semifinals, Championship and Consolations.

BULLDOG BASH

At Westfield, Va.

Dec. 27 -- Potomac School, Va. vs. Centreville, Va., 12:30 p.m.; Battlefield, Va. vs. Christ Church, Va., 2:15 p.m.; Fairfax, Va. vs. Flint Hill, Va., 7:30 p.m.; Sewickley Academy vs. Westfield, Va., 9:15 p.m.

Dec. 28 -- Loser's Bracket: Potomac School, Va.-Centreville, Va. loser vs. Battlefield, Va.-Christ Church, Va. winner, 9 a.m.; Fairfax, Va.-Flint Hill, Va. loser vs. Sewickley Academy-Westfield, Va., 10:45 a.m.; Semifinals: Potomac School, Va.-Centreville, Va. winner vs. Battlefield, Va.-Christ Church, Va. winner, 4 p.m.; Fairfax, Va.-Flint Hill, Va. winner vs. Sewickley Academy-Westfield, Va. winner, 5:45 p.m.

Dec. 29 -- Seventh-Place Consolation, 12:30 p.m.; Fifth-Place Consolation, 2:15 p.m.; Third-Place Consolation, 5:45 p.m.; Championship, 9:15 p.m.

CARLYNTON TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 27 -- Fort LeBoeuf vs. Serra Catholic, 6 p.m.; Carlynton vs. South Allegheny, 8 p.m.

Dec. 28 -- Fort LeBoeuf vs. South Allegheny, 6 p.m.; Carlynton vs. Serra Catholic, 8 p.m.

CARMICHAELS KING COAL LIONS TOURNAMENT

Dec. 27 -- Mapletown vs. Carmichaels, 6 p.m.; Jefferson-Morgan vs. Beth-Center, 7:30 p.m.

Dec. 28 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

CHARLEROI TOURNAMENT

Dec. 27 -- Yough vs. Bentworth, 6 p.m.; Southmoreland vs. Charleroi, 7:30 p.m.; Belle Vernon vs. California, 9 p.m.

Dec. 28 -- Loser's Bracket: Belle Vernon-California loser vs. Southmoreland-Charleroi loser, 6 p.m.; Semifinals: Belle Vernon-California winner vs. Steel Valley, 7:30 p.m.; Southmoreland-Charleroi winner vs. Yough-Bentworth winner, 9 p.m.

Dec. 29 or 30 -- Fifth-Place Consolations, 6 p.m.; Third-Place Consolation, 7:30 p.m.; Championship, 9 p.m.

C.J. BETTERS TOURNAMENT

At CC of Beaver County Golden Dome

Blue Division

Dec. 27 -- Blackhawk vs. South Fayette, 5:30 p.m.; Aliquippa vs. New Castle, 8:30 p.m.

Dec. 28 -- Consolation, 4 p.m.; Championship, 8:30 p.m.

Gray Division

Dec. 27 -- Hopewell vs. Shaler, 4 p.m.; Central Valley vs. Lincoln Park, 7 p.m.

Dec. 28 -- Consolation, 5:30 p.m.; Championship, 7 p.m.

CORRY TOURNAMENT

Dec. 28 -- South Side Beaver vs. Titusville, 6 p.m.; Eisenhower vs. Corry, 7:30 p.m.

Dec. 29 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

DEER LAKES TOURNAMENT

Dec. 27 -- Kittanning vs. Avonworth, 6 p.m.; Springdale vs. Deer Lakes, 7:30 p.m.

Dec. 28 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

FAYETTE COUNTY TOURNAMENT

Round Robin

At Albert Gallatin

Dec. 27 -- Connellsville vs. Laurel Highlands, 5:45 p.m.; Uniontown vs. Albert Gallatin, 7:30 p.m.

At Connellsville

Dec. 28 -- Laurel Highlands vs. Albert Gallatin, 5:45 p.m.; Uniontown vs. Connellsville, 7:30 p.m.

FREEPORT TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 27 -- Knoch vs. Ford City, 5 p.m.; Slippery Rock vs. Freeport, 6:30 p.m.

Dec. 28 -- Slippery Rock vs. Knoch, 5 p.m.; Ford City vs. Freeport, 6:30 p.m.

GATEWAY TOURNAMENT

Dec. 27 -- Monessen vs. Jeannette, 2 p.m.; Wilkinsburg vs. Greensburg Central Catholic, 3:45 p.m.; Clairton vs. Gateway, 5:30 p.m.; Imani Christian vs. Brentwood, Tenn., 7:15 p.m.

Dec. 28 -- Loser's Bracket: Wilkinsburg-Greensburg Central Catholic loser vs. Clairton-Gateway loser, 1:30 p.m.; Monessen-Jeannette loser vs. Imani Christian Academy-Brentwood, Tenn. loser, 3:30 p.m.; Semifinals: Wilkinsburg-Greensburg Central Catholic winner vs. Clairton-Gateway winner, 5:15 p.m.; Monessen-Jeannette winner vs. Imani Christian Academy-Brentwood, Tenn. winner, 7:15 p.m.

Dec. 29 -- Seventh-Place Consolation, 10:30 a.m.; Fifth-Place Consolation, noon; Third-Place Consolation, 1:30 p.m.; Championship, 3 p.m.

GOVERNOR'S CHALLENGE

At Salisbury, Md.

Dec. 27 -- Franklin Regional vs. Wicomico, Md., 6:30 p.m.

Dec. 28 -- Franklin Regional vs. Snow Hill, Md., 2 p.m.

Dec. 29 -- Franklin Regional vs. Cambridge South, Md., noon.

GROVE CITY TOURNAMENT

Dec. 27 -- Latrobe vs. Kennedy Catholic, 6 p.m.; Harbor Creek vs. Grove City, 7:30 p.m.

Dec. 28 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

HAMPTON TOURNAMENT

Dec. 27 -- Kiski Area vs. Keystone Oaks, 5 p.m.; Baldwin vs. Hampton, 8 p.m.

Dec. 28 -- Consolation, 5 p.m.; Championship, 8 p.m.

LIGONIER VALLEY TOURNAMENT

Dec. 27 -- Derry vs. East Allegheny, 3:45 p.m.; Cambria County Christian vs. Ligonier Valley, 7:15 p.m.

Dec. 28 -- Consolation, 3:45 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

MOHAWK TOURNAMENT

Dec. 27 -- McGuffey vs. Beaver, 6 p.m.; Western Beaver vs. Mohawk, 7:30 p.m.

Dec. 28 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

MONTOUR TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 27 -- Hempfield vs. Fox Chapel, 6 p.m.; Beaver Falls vs. Montour, 7:30 p.m.

Dec. 28 -- Fox Chapel vs. Beaver Falls, 6 p.m.; Montour vs. Hempfield, 7:30 p.m.

MOON TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 27 -- North Hills vs. Perry, 6 p.m.

Dec. 28 -- Perry vs. Quaker Valley, 6 p.m.; North Hills vs. Moon, 7:30 p.m.

NEIGHBORHOOD ACADEMY SNOWFLAKE SHOOTOUT

Dec. 27 -- New Brighton vs. Woodland Hills, 2 p.m.; Cornell vs. Neighborhood Academy, 6 p.m.

Dec. 28 -- Consolation, 2 p.m.; Championship, 6 p.m.

NESHANNOCK TOURNAMENT

Dec. 27 -- Rochester vs. Ellwood City, 6 p.m.; Saegertown vs. Neshannock, 7:30 p.m.

Dec. 28 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

NORTH ALLEGHENY TOURNAMENT

Dec. 27 -- Mercyhurst Prep vs. Peters Township, 6:30 p.m.; North Catholic vs. North Allegheny, 8 p.m.

Dec. 28 -- Consolation, 6:30 p.m.; Championship, 8 p.m.

NORTH STAR TOURNAMENT

Dec. 27 -- Meyersdale vs. Mount Pleasant, 7 p.m.; Forest Hills vs. North Star, 8:30 p.m.

Dec. 28 -- Consolation, 7 p.m.; Championship, 8:30 p.m.

OUR LADY OF THE SACRED HEART TOURNAMENT

Dec. 28 -- Eden Christian vs. Chartiers-Houston, 6 p.m.; Avella vs. Our Lady of the Sacred Heart, 7:30 p.m.

Dec. 29 -- Consolation, 4:30 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

PENN HILLS TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 27 -- Central Catholic vs. Imani Christian, 4 p.m.; Emmaus vs. McKeesport, 6 p.m.; Propel Andrew Street vs. Penn Hills, 8 p.m.

Dec. 28 -- Imani Christian vs. Penn Hills, 4 p.m.; Emmaus vs. Central Catholic, 6 p.m.; Propel Andrew Street vs. McKeesport, 8 p.m.

RIVERVIEW TOURNAMENT

Dec. 27 -- Brentwood vs. Valley, 3 p.m.; Trinity Christian vs. Riverview, 7 p.m.

Dec. 28 -- Consolation, 3 p.m.; Championship, 7 p.m.

ROCK HOLIDAY CLASSIC TOURNAMENT

At Windermere Prep, Orlando, Fla.

Dec. 27 -- Island Coast, Fla. vs. Lincoln County, Ky., 3:30 p.m.; Holmes, Ky. vs. Lyman, Fla., 5 p.m.; Windermere Prep, Fla. vs. Etowah, Ga., 6:30 p.m.; North Laurel, Ky. vs. Mars, 8 p.m.

Dec. 28 -- Loser's Bracket: Island Coast, Fla.-Lincoln County, Ky; loser vs. Holmes, Ky.- Lyman, Fla. loser, 3:30 p.m.; Windermerl Prep, Fla.-Etowah, Ga., loser vs. North Laurel, Ky.-Mars loser, 5 p.m; Semifinals: Island Coast, Fla.-Lincoln County, Ky. winner vs. Holmes, Ky.-Lyman, Fla. winner, 6:30 p.m.; Windermere Prep, Fla.-Etowah, Ga. winner vs. North Laurel, Ky.-Mars winner, 8 p.m.

Dec. 29 -- Seventh-Place Consolation, noon; Fifth-Place Consolation, 1:30 p.m.; Third-Place Consolation, 5 p.m.; Championship, 8 p.m.

SENECA VALLEY TOURNAMENT

Dec. 27 -- Sto-Rox vs. Erie Strong Vincent, 3;30 p.m.; Seneca Valley vs. Plum, 5 p.m.

Dec. 28 -- Consolation, 2 p.m.; Championship, 5 p.m.

SETON-LaSALLE TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 27 -- Brashear vs. West Mifflin, 6:30 p.m.; Ringgold vs. Seton-LaSalle, 8 p.m.

Dec. 28 -- Ringgold vs. Brashear, 6:30 p.m.; West Mifflin vs. Seton-LaSalle, 8 p.m.

SHADY SIDE ACADEMY TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 27 -- Obama Academy vs. Penn-Trafford, 4:30 p.m.; Riverside vs. Bethel Park, 6 p.m.; Highlands vs. Shady Side Academy, 7:30 p.m.

Dec. 28 -- Bethel Park vs. Shady Side Academy, 4:30 p.m.; Penn-Trafford vs. Highlands, 6 p.m.; Obama Academy vs. Riverside, 7:30 p.m.

Dec. 29 -- Highlands vs. Obama Academy, 4:30 p.m.; Riverside vs. Shady Side Academy, 6 p.m.; Penn-Trafford vs. Bethel Park, 7:30 p.m.

SNOWBALL TOURNAMENT

At Garrett College, Md.

Bracket 1

Dec. 28 -- Thomas Jefferson vs. Frederick St. John's, Md., 2 p.m.; Baltimore Cristo Rey Jesuit vs. Berwick, 6 p.m.

Dec. 29 -- Consolation, 2 p.m.; Championship, 6 p.m.

ST. JOSEPH TOURNAMENT

Dec. 28 -- Cheswick Christian vs. Propel Andrew Street, 3 p.m.; Westinghouse vs. St. Joseph, 6:30 p.m.

Dec. 29 -- Consolation, 4:45 p.m.; Championship, 8:15 p.m.

STATE COLLEGE TOURNAMENT

Dec. 27 -- Burrell vs. Loyalsock, 4:30 p.m.; Hollidaysburg vs. State College, 7:30 p.m.

Dec. 28 -- Consolation, 1 p.m.; Championship, 4 p.m.

TRINITY TOURNAMENT

Round Robin

Dec. 27 -- Butler vs. Canon-McMillan, 6 p.m.; Northgate vs. Trinity, 7:30 p.m.

Dec. 28 -- Northgate vs. Canon-McMillan, 6 p.m.; Butler vs. Trinity, 7:30 p.m.

UNION TOURNAMENT

Dec. 27 -- Wilmington vs. Shenango, 4:30 p.m.; Laurel vs. Union, 7:30 p.m.

Dec. 28 -- Consolation, 4:30 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

WEST ALLEGHENY TOURNAMENT

Dec. 27 -- Washington vs. Indiana, 6 p.m.; Elizabeth Forward vs. West Allegheny, 7 :30 p.m.

Dec. 28 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

WEST SHAMOKIN TOURNAMENT

Dec. 27 -- Vincentian vs. Clarion-Limestone, 6 p.m.; Redbank Valley vs. West Shamokin, 7:30 p.m.

Dec. 28 -- Consolation, 6 p.m.; Championship, 7:30 p.m.

hsbasketball


Advertisement
Advertisement
Advertisement

You have 2 remaining free articles this month

Try unlimited digital access

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here

You’ve reached the limit of free articles this month.

To continue unlimited reading

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here