Primary 2011/East: Allegheny County candidates

Share with others:


Print Email Read Later

Here is an unofficial list of candidates to be nominated in the May 17 primary election for Allegheny County towns and school districts in the East. Names are in ballot order as provided by the Allegheny County Elections Division.

If a community, public office or political party is not listed, that means no candidate has filed.

Source: Allegheny County Elections Division

BRADDOCK HILLS

Member of council

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- Thomas M. Gulish Jr., Sarah G. Mauch, Mike J. Evonich, Thomas E. Evans, Mark S. Lisovich, Nancy Lou Ganster, Vincent Gambino

BRADDOCK WARD 1

Member of council

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- George T. Gilmore

BRADDOCK WARD 2

Member of council

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- William Zachery, David Rosenstraus, Robert Williams

BRADDOCK WARD 3

Member of council

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Robert K. Parker, Jesse Brown, Natalie T. Morris

CHALFANT

Member of council

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- Mark Ryan Swinney, Thomas Kasardo, Laurie J. Williams

CHURCHILL

Member of council

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- Jay Dworin, Raymond G. Jurewicz, Cheryl R. McAbee

Republicans -- Scott W. Morley, James C. DiPerna

1 to be elected; 2-year term

Democrats -- Bonnie L. Pantlik

EAST ALLEGHENY SCHOOLS REGION 1

School director

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Gerri C. McCullough

Republicans -- Gerri C. McCullough

EAST ALLEGHENY SCHOOLS REGION 5

School director

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Frederick Miller

Republicans -- Frederick Miller

EAST ALLEGHENY SCHOOLS REGION 6

School director

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Karen M. Hensler

Republicans -- Karen M. Hensler

EAST ALLEGHENY SCHOOLS REGION 8

School director

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Dolores Brown, Keith J. Dandar

Republicans -- Dolores Brown

EAST ALLEGHENY SCHOOLS REGION 9

School director

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Beverly M. Koch

EAST MCKEESPORT

Member of council

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- George Padezan, Kathleen H. Lipesky, Donna Ferrainolo

EAST PITTSBURGH

Member of council at-large

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- Joseph A. Esposto, Patrick Geric, Dennis J. Simon, Donald Goodman

EAST PITTSBURGH WARD 3

Member of council

1 to be elected; 2-year term

Democrats -- Renee Pekarcik

EDGEWOOD

Mayor

1 to be elected; 2-year term

Democrats -- J. Edward Cook

Republicans -- Ruth W. Pickering, Mal Hellett

Member of council

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- Patricia M. Schaefer

Republicans -- George Fuller, John L. Wainright

1 to be elected; 2-year term

Republicans -- Cynthia Randazzo

FOREST HILLS

Member of council

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- Steve Karas, Devon Wood, Harry R. White Jr., William I. Burleigh

Republicans -- Paul J. Palko

GATEWAY SCHOOLS

School director

5 to be elected; 4-year term

Democrats -- Robert Elms, Chad Stubenbort, James Capell, Janice Rawson, Oliver Drumheller, James F. Rosipal, Dawn Neilly, David B. Magill

Republicans -- James Capell, Robert Elms, Dawn Neilly, David B. Magill, Chad Stubenbort, James F. Rosipal, Oliver Drumheller, Janice Rawson

LIBERTY

Member of council

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- David J. N. Sowa, Jesse J. Paradise, Daniel Makela, Jason Ruzich, Ronald R. Pope, Janice R. Matyasovsky

1 to be elected; 2-year term

Democrats -- Daniel Makela, M. Jane Weigand

Republicans -- Laura A. Thomson

LINCOLN

Member of council

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- Paul S. Vereb, Kristin J. Beedle, Keli Vereb

MCKEESPORT

Mayor

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Lori Spando, Alfred J. Tedesco, Jr., Regis T. McLaughlin, Michael Cherepko, Darryl Segina

Member of council

4 to be elected; 4-year term

Democrats -- Keith A. Soles, Dale McCall, Richard J. Dellapenna, Daniel K. Carr, Loretta Diggs, Arla R. Payne-Stinson

MCKEESPORT AREA SCHOOLS

School director

5 to be elected; 4-year term

Democrats -- Joe Lopretto, Joseph Chiaverini Sr., Scott Smith, Steven E. Kondrosky, Ken Peoples, Richard J. Tomko, Terri Kisan, James Brown, Christopher Anthony Halaszynski, David G. Donato, Robin Marshall-Kelly, Mary Jane Keller

Republicans -- Joe Lopretto, Ken Peoples, Mary Jane Keller, Scott Smith

MONROEVILLE

Home Rule Charter amendment

Special election question

Shall Section 504. Publication and Effective Date of Ordinances, of the Monroeville Home Rule Charter be amended by removing the single newspaper publication requirement before an ordinance becomes effective?

Explanation of ballot question

If this question is approved by a majority of those voting, the Municipality of Monroeville will no longer be required to publish ordinances after they have been enacted. The requirement that ordinances be prominently posted in the Municipal Building until the next council meeting shall remain in effect.

MONROEVILLE WARD 2

Member of council

1 to be elected; 4-year term

Republicans -- John G. Yakim

MONROEVILLE WARD 4

Member of council

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Janice M. Olszewski, James C. Johns Jr.

MONROEVILLE WARD 6

Member of council

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Bob Williams, Steve Duncan

NORTH BRADDOCK WARD 1

Member of council

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- James B. Lee, Michael G. Dobrinich

NORTH BRADDOCK WARD 2

Member of council

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- John A. Vahosky

1 to be elected; 2-year term

Democrats -- Victoria L. Vargo

NORTH BRADDOCK WARD 3

Member of council

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- James E. Reichert, Richard J. Kostyak

NORTH VERSAILLES WARD 1

Commissioner

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- George S. Thompson, Ruth S. Grimes

NORTH VERSAILLES WARD 3

Commissioner

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Allen R. Wagner

Republicans -- George Beswick

NORTH VERSAILLES WARD 5

Commissioner

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Dennis Dull, David Milliren, Russell P. Saula Sr.

NORTH VERSAILLES WARD 7

Commissioner

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Frank J. Bivins

OAKMONT

Member of council

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- Donna R. Tessaro, Nancy L. Ride

Republicans -- John P. Donovan, Elena M. Colianni, Timothy J. Favo

PENN HILLS

School director

5 to be elected; 4-year term

Democrats -- John A. Zacchia Jr., Denise Graham-Shealey, Donald L. Kuhn Jr., Philip J. Scolieri, Linda Molitierno, Catherine Mowry, Betty A. Wade, Heather K. Hoolahan, Joseph E. Bailey Sr., Erin Vecchio

Republicans -- Denise Graham-Shealey, Philip J. Scolieri, Catherine Mowry, Donald L. Kuhn Jr., Heather K. Hoolahan, John A. Zacchia Jr., Erin Vecchio, Linda Molitierno, Joseph E. Bailey Sr., Betty A. Wade

Mayor

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Erin Vecchio, Anthony L. DeLuca

Member of council

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- Joseph N. Palumbo, Erin Vecchio, Gary Underwood

PITCAIRN

Member of council

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- Kevin Dick, John M. Bova, Gene Bianchi, Patrick J. Lorinc, Lee Mignogna, Doug Crothers, Robert C. Aker

PLUM

School director

5 to be elected; 4-year term

Democrats -- Marcia L. Chicka, Richard J. Filar, Ruth M. Pastore, Bill Ferguson, Richard Zucco, Jim Rogers, Tom McGough, Joe Tommarello, Loretta M. White, John St. Leger

Republicans -- Richard Zucco, Bill Ferguson, Marcia L. Chicka, John St. Leger, Ruth M. Pastore, Tom McGough, Joe Tommarello, Jim Rogers, Richard J. Filar, Loretta M. White

Member of council

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- Donald Knopfel, Christine Scardina-Gazzo, Steven Taylor, Paul Dern, Michael A. Guida, Lori A. Churilla

Republicans -- John Anderson, Paul DeSabato, Christopher Kozub, Christopher Zozula

PORT VUE

Member of council

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- Marshall Black, Thomas J. Dineen, Russell J. Wooster Jr., Kenneth J. Hresko, Pamela Myers

Republicans -- Brent E. Kovac

RANKIN WARD 1

Member of council

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Ruby M. Grant

RANKIN WARD 2

Member of council

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Geneva Parks

RANKIN WARD 3

Member of council

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Lucille M. Rago

1 to be elected; 2-year term

Democrats -- Faye L. Powell

RIVERVIEW SCHOOLS

School director

5 to be elected; 4-year term

Democrats -- David J. Kadylak, Heidi Dolan, Ernie Tillman, Maureen W. McClure, Lois M. Vitti

Republicans -- Maureen W. McClure, Ernie Tillman, Heidi Dolan

SOUTH VERSAILLES

Commissioner

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- David L. Stockett

Republicans -- Terry M. Payne

SWISSVALE

Member of council

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- Darrell Rapp, Jason Zaleska, Sharon Kuhn Hanchett, Patricia L. Gionta

TURTLE CREEK WARD 1

Member of council

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- Perry E. Talackine, Jack Osman

TURTLE CREEK WARD 2

Member of council

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- Nick Bianchi, Jill E. Henkel

TURTLE CREEK WARD 3

Member of council

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Max E. Spencer Jr.

VERONA

Member of council

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- Ramona Zelek-Piotrowski, Sandra Drabicki-Bell, Michael A. Davis, Kevin M. Larkin, Kier G. Ewing Jr., Dominic R. Conte

WALL

Member of council

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- Michael A. Swidorsky, Paul A. Bigos

WILKINS

Commissioner At-Large

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- Paul G. Padula, Michael Boyd

Republicans -- James L. Dick Jr., Stephen E. Mihalsky

WILKINS WARD 1

Commissioner

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Michelle Criner

Republicans -- Peter G. Nychis

WILKINSBURG SCHOOLS

School director

5 to be elected; 4-year term

Democrats -- Shannon Clover Bennett, Erik Graybill, Richard E. Bradford, Karen E. Payne, Carole J. Lee, Tiffany T. Lumpkin, Brenda West-Evans, Shawn Thomas, Stephanie Shea, Barbara E. Thompson

Republicans -- Karen E. Payne, Stephanie Shea, Brenda West-Evans, Carole J. Lee, Barbara E. Thompson, Richard E. Bradford, Shannon Clover Bennett, Erik Graybill, Shawn Thomas

WILKINSBURG WARD 1

Member of council

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- Loretta Layne-Rose, Eric L. Fithyan, Paige E. Trice, Eugenia Moore

WILKINSBURG WARD 2

Member of council

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Beverly A. McCoy, Vanessa McCarthy-Johnson, LeRoy Hicks Jr.

WILKINSBURG WARD 3

Member of council

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Carl Lewis, Eve Goodman

WILMERDING

Member of council

4 to be elected; 4-year term

Democrats -- Dorothy L. Reeves, John M. Mason Jr., James R. Wright, Richard B. Stokes, Karen Peterson, Michael A. Trkula

WOODLAND HILLS SCHOOLS

School director At-Large

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- Marilyn W. Messina, Jeff Hanchett, Tara Lafferty Reis, Robert J. Tomasic, Randy G. Lott, Hans F. Lessmann, Mike Belmonte, Selena P. Johnson

Republicans -- Robert J. Tomasic, Mike Belmonte, Tara Lafferty Reis, Randy G. Lott, Selena P. Johnson, Hans F. Lessmann, Marilyn W. Messina

WOODLAND HILLS SCHOOLS REGION 1

School director

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Regis Driscoll, Sean Vinsick, Selena P. Johnson

Republicans -- Sean Vinsick

WOODLAND HILLS SCHOOLS REGION 2

School director

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Marilyn W. Messina, Alfred J. Nogrady, Jeff Hanchett, Randy G. Lott

Republicans -- Randy G. Lott, Alfred J. Nogrady, Marilyn W. Messina

WOODLAND HILLS SCHOOLS REGION 3

School director

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Robert J. Tomasic, Mike Belmonte

Republicans -- Robert J. Tomasic, Mike Belmonte

MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE

Monroeville, Pitcairn

1 to be elected; 6-year term

Democrats -- Jeffrey L. Herbst

Republicans -- Jeffrey L. Herbst

Churchill, Edgewood, Forest Hills, Wilkins

1 to be elected; 6-year term

Democrats -- Deneen Swartzwelder, Richard Jordan, Martin F. Busch, Thomas P. Caulfield, David Petrarca, David K. Trautman

Republicans -- David Petrarca, Thomas P. Caulfield, David K. Trautman, Deneen Swartzwelder, Martin F. Busch

Wilkinsburg

1 to be elected; 6-year term

Democrats -- Kim M. Hoots, Marc V. Taiani

Republicans -- Marc V. Taiani

East McKeesport, North Versailles, Trafford, Wall, Wilmerding

1 to be elected; 6-year term

Democrats -- Jeffrey Filia, Robert L. Barner

Republicans -- Robert L. Barner, Jeffrey Filia

Pittsburgh Wards 8, 10, 11

1 to be elected; 6-year term

Democrats -- Ron Costa Sr.

Republicans -- Ron Costa Sr.

Plum

1 to be elected; 6-year term

Democrats -- Linda I. Zucco

Republicans -- Linda I. Zucco

Pittsburgh Wards 7, 14

1 to be elected; 6-year term

Democrats -- Dan Butler, Hugh Fitzpatrick McGough, Joe Weinroth, Douglas Shields

Republicans -- Hugh Fitzpatrick McGough, Dan Butler, Joe Weinroth

Pittsburgh Wards 15, 31

1 to be elected; 6-year term

Democrats -- James J. Hanley Jr.



Advertisement
Advertisement
Advertisement

You have 2 remaining free articles this month

Try unlimited digital access

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here

You’ve reached the limit of free articles this month.

To continue unlimited reading

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here