Primary 2011/West: Candidates for May 17 Allegheny County primaries

Share with others:


Print Email Read Later

Here is an unofficial list of candidates to be nominated in the May 17 primary election for Allegheny County municipalities, school districts and magisterial district judges in the West. Names are in ballot order as provided by the Allegheny County Elections Division.

If a community, public office or political party is not listed, that means no candidate has filed.

BRIDGEVILLE

Member of council

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- Michael A. Chiodo, Jason Sarasnick, Joseph Mizia Jr., Nino Petrocelli Sr.

Republicans -- Michael Tolmer, Richard Krausa, Pasquale B. DeBlasio

CARLYNTON

School director

5 to be elected; 4-year term

Democrats -- Sharon R. Wilson, Betsy Tassaro, Jim Schriver, Thomas W. Brown, Raymond A. Walkowiak, Raymond P. Broglie, David G. Roussos, Ronald E. McCartney

Republicans -- Betsy Tassaro, Raymond A. Walkowiak, Thomas W. Brown, Raymond P. Broglie, Ronald E. McCartney, Sharon R. Wilson, Jim Schriver, David G. Roussos

CARNEGIE WARD 1

Member of council

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- Mike Sarsfield, Susan G. Demko

CARNEGIE WARD 2

Member of council

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Robert R. Heinrich, Carol Ann Covi

CHARTIERS VALLEY

School director

5 to be elected; 4-year term

Democrats -- Pam Poletti, Herb Ohliger, Wendy Huntoon, Jamie A. Stevenson, Steve Alauzen, Tom Galluze, Sandy Zeleznik, Robert Kearney, Danny Guy Kelly

Republicans -- Danny Guy Kelly, Pam Poletti, Robert Kearney, Tom Galluze, Sandy Zeleznik, Jamie A. Stevenson, Steve Alauzen, Herb Ohliger, Wendy Huntoon

COLLIER

Commissioner

2 to be elected; 4-year term

Republicans -- Wilson Durisko, George Macino, Michael D. Crosby

CORAOPOLIS

Mayor

1 to be elected; 2-year term

Democrats -- Robert A. Barone, Anthony G. Celeste, Daniel LaRocco

CORAOPOLIS WARD 1

Member of council

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Robert Dinell Sr.

CORAOPOLIS WARD 2

Member of council

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- David Pendel

CORAOPOLIS WARD 3

Member of council

1 to be elected; 2-year term

Republicans -- Tom Toomey

CORAOPOLIS WARD 4

Member of council

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Robb Joseph Cardimen

CORNELL

School director

5 to be elected; 4-year term

Democrats -- Randy Cosgrove, Stephanie A. Mazzocco

Republicans -- Stephanie A. Mazzocco, Maureen E. Messersmith

2 to be elected; 2-year term

Democrats -- Nicole Smith

Republicans -- Nicole Smith

CRAFTON WARD 1

Member of council

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- Joseph W. Hayes, Charlene Krenke, Dan Cindric

CRAFTON WARD 2

Member of council

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- April Weitzel, Fred Amendola

Republicans -- Robert C. Brown

CRAFTON WARD 3

Member of council

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Wayne H. Nock, Anastasia D. Wojda

CRESCENT

Commissioner at large

2 to be elected; 4-year term

Republicans -- Bill Cook, Jerry L. Keller

CRESCENT WARD 1

Commissioner

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- James Withee

FINDLAY

Supervisor

1 to be elected; 6-year term

Republicans -- David A. Kisow, Janet L. Craig

GREEN TREE

Member of council

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- Rino Lindsey, Art Tintori, Ron Panza

Republicans -- Edward M. Stewart, Mike Tylka, Adele Bonassi

HEIDELBERG

Member of council

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- Robert DeBar

Republicans -- John Duda

INGRAM

Member of council

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- Sharon Stetz, Peter Fiset

KENNEDY

Commissioner

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- Myron Staroschuck, Chris DiNardo

KEYSTONE OAKS REGION 1

School director

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- John Joseph Young, Raeann Lindsey, Lisa L. Cancelliere

Republicans -- Raeann Lindsey, Lisa L. Cancelliere

KEYSTONE OAKS REGION 2

School director

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- Robert A. Lloyd, Joseph A. Finucan, Robert Dean Brownlee

Republicans -- Robert Dean Brownlee, Joseph A. Finucan

KEYSTONE OAKS REGION 3

School director

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- Evelyn L. Weaver, David N. Hommrich, Daniel E. Domalik

Republicans -- David N. Hommrich, Evelyn L. Weaver, Daniel E. Domalik

MCKEES ROCKS WARD 1

Member of council

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Craig S. Myers

MCKEES ROCKS WARD 3

Member of council

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- Maribeth L. Taylor, Robert F. DiCicco, John Ciangiarulo Jr.

MONTOUR REGION 1

School director

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- Frank Dalmas, Gregory Clarke, Thomas Barclay, Dean Caliguire

Republicans -- Dean Caliguire, Gregory Clarke, Thomas Barclay, Frank Dalmas

MONTOUR REGION 2

School director

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- Scott Suess, Duane Faith, William J. Ewonce Jr., Edwin R. Miller Jr., John Richards Jr., Roberta J. Stein

Republicans -- John Richards Jr., Duane Faith, William J. Ewonce Jr., Roberta J. Stein, Scott Suess, Edwin R. Miller Jr.

MONTOUR REGION 3

School director

1 to be elected; 2-year term

Democrats -- George Dudash III, Mark Joseph DiClemente

Republicans -- Mark Joseph DiClemente, George Dudash III

MOON

Supervisor

2 to be elected; 6-year term

Democrats -- Craig A. Swen, Bill Napierski

Republicans -- John A. Hertzer, Andrew Gribben

MOON AREA

School director

5 to be elected; 4-year term

Democrats -- Michael Olszewski, Nicholas Pollack, Mark Scappe, Dennis D. Harbaugh Jr., Lisa A. Wolowicz, Laura Jo Schisler, Gia R. Tatone, Rosemarie Varsanik, James Donohue, Samuel Kay Tranter

Republicans -- Jonathan DeVore, Dennis D. Harbaugh Jr., Mark Scappe, Samuel Kay Tranter, Lisa A. Wolowicz, Nicholas Pollack, James Donohue, Gia R. Tatone, Laura Jo Schisler, Michael Olszewski, Rosemarie Varsanik

1 to be elected; 2-year term

Democrats -- Danny L. Barefoot, Ron Steele

Republicans -- Danny L. Barefoot, Ron Steele

NEVILLE

Commissioner at large

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Gregory Mundell

NEVILLE WARD 1

Commissioner

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Allen Richard Whitaker, Ray S. Long

NORTH FAYETTE

Supervisor

1 to be elected; 6-year term

Democrats -- Tom Christ

Republicans -- Bob Doddato

OAKDALE

Member of council

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- Mark A. Maximovich, Tom Potts, Paul L. Hennemuth

PENNSBURY VILLAGE

Member of council

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- Daryl C. Albert, Barbara Sigler, Marita L. Haubrick

ROBINSON

Commissioner

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- Earl L. Mapel, Samuel J. Abatta

Republicans -- Michael Malinsky, Jerome P. Brouker

ROSSLYN FARM

Member of council

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- Tina M. Stacy

Republicans -- Steve George, Nathan J. Prepelka

SCOTT WARD 1

Commissioner

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Pat Martin, Eileen L. Meyers

SCOTT WARD 3

Commissioner

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Dennis DJ Brooks

Republicans -- Stacy A. Altman

SCOTT WARD 5

Commissioner

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Thomas M. Castello

SCOTT WARD 7

Commissioner

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Craig Stephens

SCOTT WARD 9

Commissioner

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- James E. Walther

SOUTH FAYETTE

School director

5 to be elected; 4-year term

Democrats -- Todd G. Petrillo, Teresa E. Burroughs, Frank J. Morelli Jr.

Republicans -- Frank J. Morelli Jr., Teresa E. Burroughs, Todd G. Petrillo, Alexander J. Czaplicki

Commissioner

4 to be elected; 4-year term

Democrats -- Jennifer C. Francis, J. Deron Gabriel, Clarence A. Mills, Rodney Blaine Jones II, Joseph Horowitz, Heather L. LeViseur

Republicans -- Anita Z. Cardillo, Lisa Ann Malosh, Lee S. Lum-Vannucci, Aaron L. Kime, Todd A. Miller

STO-ROX

School director at large

3 to be elected; 4-year term

Democrats -- Jean L. Mayes, Timothy Haines

STO-ROX REGION 1

School director

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- Elizabeth A. Smith, William Suder

Republicans -- Elizabeth A. Smith

1 to be elected; 2-year term

Democrats -- Elizabeth A. Smith

Republicans -- Elizabeth A. Smith

STO-ROX REGION 2

School director

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- Jean L. Mayes, Adrienne Roberts

STOWE WARD 1

Commissioner

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Tracy Dushac, Stanley J. Papst Jr.

STOWE WARD 3

Commissioner

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Michael P. Harsh Jr., Cheryl McDermott

STOWE WARD 5

Commissioner

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Howard W. Duerr Jr., Kelly A. Cropper Hall

STOWE WARD 7

Commissioner

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Mark J. Corso, Glenn E. Putas

STOWE WARD 9

Commissioner

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- William H. Hoffman Jr.

WEST ALLEGHENY REGION 1

School director

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- Ronald F. Pasic, Robert A. Ostrander, Jonathan Paul DeBor

Republicans -- Ronald F. Pasic, Jonathan Paul DeBor, Robert A. Ostrander

WEST ALLEGHENY REGION 2

School director

1 to be elected; 4-year term

Democrats -- Debra A. Mirich

Republicans -- Debra A. Mirich

WEST ALLEGHENY REGION 3

School director

2 to be elected; 4-year term

Democrats -- Edward M. Faux, Anne E. Bolind, Jeffrey E. Main

Republicans -- Edward M. Faux, Anne E. Bolind, Jeffrey E. Main

MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE

Carnegie, Crafton, Ingram, Pennsbury Village, Rosslyn Farms, Thornburg

1 to be elected; 6-year term

Democrats -- Dennis R. Joyce

Republicans -- Dennis R. Joyce

Robinson, Pittsburgh 28th Ward

1 to be elected; 6-year term

Democrats -- Carla M. Swearingen

Republicans -- Carla M. Swearingen

Kennedy, McKees Rocks, Stowe

1 to be elected; 6-year term

Democrats -- Mary Ann Cercone

Republicans -- Mary Ann Cercone

Pittsburgh 20th Ward

1 to be elected; 6-year term

Democrats -- Randy C. Martini

Republicans -- Randy C. Martini



Advertisement
Advertisement
Advertisement

You have 2 remaining free articles this month

Try unlimited digital access

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here

You’ve reached the limit of free articles this month.

To continue unlimited reading

If you are an existing subscriber,
link your account for free access. Start here